12 listopada – dla kogo dzień wolny od pracy?

Prawo i Sprawiedliwość zafundowało Polakom dodatkowy dzień wolny od pracy – 12 listopada, dzień po Święcie Niepodległości w tym roku wielu z nas nie pójdzie do pracy. Kto właściwie skorzysta z tego wolnego dnia?

Decyzja Sejmu

Podczas nocnego posiedzenia Sejmu, z wtorku na środę (z 30 na 31 października) przegłosowano ustanowienie nowego dnia wolnego od pracy w Polsce. To jednorazowe wolne, które przypada tylko w tym roku. Posłowie argumentowali, że to szczególna okazja, ponieważ obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości.

Ostatecznie oficjalnie ustalono, że 12 listopada będzie dniem wolnym za 11 listopada 2018 roku, ponieważ właśnie w tym jubileuszowym roku Święto Niepodległości przypada na niedzielę. Kodeks pracy nie przewiduje, żeby za święto przypadające w niedzielę można było wziąć wolne w inny dzień. Taka możliwość istnieje tylko wtedy, gdy święto przypada w sobotę.

Kto będzie miał wolne?

Pierwotna ustawa zakładała, że dzień 12 listopada 2018 będzie uroczystym Świętem Narodowym i tym samym będzie wolny od pracy. Nie obowiązują w jego przypadku zasad dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Później jednak wprowadzono w Senacie poprawki, za namową związków zawodowych. Dzięki temu 12 listopada będzie też dniem bez handlu, a sklepu będą zamknięte zarówno 11 listopada, jak i dzień później. Otwarte pozostaną placówki, w których za ladą stanie właściciel.

Ustawa nie zwolni z obowiązku wykonywania pracy 12 listopada niektóre grupy zawodowe, jak kierowców, lekarzy, pielęgniarki czy pracowników ochrony. Jednak będą mogli oni wziąć przysługujący im dzień wolny w innym terminie lub uzyskać za taki dzień dodatkowe wynagrodzenie.