Czy NIP znajdzie się na paragonie?

Od 1 stycznia 2020 roku w Polsce wprowadzane są w życie przepisy ustawy z dnia 4 lipca 2019 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Między innymi spowodują one ograniczenie w zakresie możliwości wymiany paragonów z kas fiskalnych na faktury. Co to oznacza w praktyce?

Faktura za paragon z NIP-em

Ustawodawca wprowadza wraz z nowym, 2020 rokiem wymóg umieszczania na paragonie fiskalnym numeru NIP nabywcy, aby taki paragon mógł stanowić podstawę wystawienia faktury VAT.

Nowelizowana ustawa o VAT zawiera przepisy, które odnoszą się do podatników dokonujących sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej, które mają ograniczyć nadużycia w zakresie wystawiania faktur, niemających odzwierciedlenia w istniejącym stanie faktycznym. Chodzi tu o wystawianie tzw. pustych faktur do paragonów fiskalnych. Rząd chciał w ten sposób wyeliminować proceder wystawiania faktur na podstawie zebranych paragonów, które pozostawione zostały przez zupełnie innych klientów niż ten wskazany na fakturze VAT.

Podstawa prawna

W nowelizowanej ustawie o VAT znalazły się nowe ustępy do art. 106b, w których wskazano, że w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej przy pomocy paragonu fiskalnego, fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie wtedy, gdy na paragonie widnieje numer NIP. Numer ten musi być właściwy dla nabywcy towarów i usług i zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

Zasady te nie dotyczą podatników, którzy świadczą usługi taksówek osobowych, ale z wyłączeniem samochodów osobowych z kierowcą.

Co grozi za naruszenie przepisów?

Jeśli pomimo obowiązku umieszczenia NIP na paragonie, na podstawie którego wystawiana jest faktura VAT, numeru tego nie będzie, to wówczas podatnikowi grozi sankcja w wysokości 100 proc. kwoty podatku wykazanego na fakturze. W przypadku osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, ustawodawca nie ustalił dodatkowego zobowiązania podatkowego.