Czy podatek od wartości dodanej jest kosztem uzyskania przychodu?

Pojęcie podatku od wartości dodanej jest równoznaczne z podatkiem od towarów i usług, z angielskiego Value-added tax, w Polsce nazywanym w skrócie podatkiem VAT. Czy istnieją sytuacje, w których podatek ten będzie dla przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodów?

Właściwe rozumienie podatku od wartości dodanej

W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych występuje zarówno pojęcie ustawy o podatku od towarów i usług, czyli podatku VAT, ale i o podatku od wartości dodanej. Zgodnie z art. 2 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług podatek od wartości dodanej jest podatkiem nakładanym na terytorium państwa członkowskiego, z wyjątkiem podatku od towarów i usług nakładanego tą właśnie ustawą.

Rozróżnienie tych dwóch pojęć jest kluczowe dla ich klasyfikacji do odpowiednich wartości. Przyjmuje się, że podatek od towarów i usług jest określeniem podatku od wartości dodanej obowiązującym tylko w Polsce, a nie w innych krajach. Dlatego też nie można utożsamiać podatku od wartości dodanej obowiązującego w innym państwie niż Polska z podatkiem od towarów i usług (podatkiem VAT), jaki obowiązuje w naszym kraju.

Kiedy podatek od wartości dodanej jest kosztem podatkowym

Wydatki na zakup towarów i usług, które nie stanowią wobec spółki wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo importu usług należy kwalifikować do grona kosztów uzyskania przychodów. Odpowiednia będzie przy tym wartość brutto podatku. Spółka powinna uwzględnić w swoich kosztach podatkowych kwotę podatku od wartości dodanej wykazanej w fakturze zakupowej.

Podatek od wartości dodanej obowiązujący w Polsce, tj. podatek od towarów i usług – podatek VAT nie jest uważany za koszt uzyskania przychodów.