Czym jest SLIM VAT?

Ministerstwo Finansów wprowadza w Polsce, na gruncie działalności gospodarczej polskich przedsiębiorców, pakiet uproszczeń skupionych w ramach SLIM VAT. Czego dotyczą i dlaczego powstały?

4 filary SLIM VAT

Pakiet SLIM VAT został tak nazwany w związku z akronimem utworzonym ze słów: „simple, local and modern”. Oznacza to podatek, który jest prosty w obsłudze, dostosowany do lokalnej specyfiki państwa, w którym funkcjonuje. To także podatek nowoczesny, w którym wdrażanie kolejnych rozwiązań technologicznych oraz e-usług administracji wiąże się ze zmniejszeniem obowiązków, jakie obciążają podatników.

SLIM VAT jest właściwie pakietem uproszczeń podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług. Powstał on za sprawą Ministerstwa Finansów, które przeprowadziło audyt przepisów pod kątem postulatów wystosowanych przez przedsiębiorców. Przepisy podatkowe w VAT zostaną dostosowane dzięki SLIM VAT do warunków funkcjonowania firm z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Cztery obszary SLIM VAT

Przedstawione zmiany przepisów podatkowych dotyczą czterech obszarów:

  • prostego fakturowania,
  • ułatwienia dla eksporterów,
  • wspólnych kursów walut z podatkiem dochodowym,
  • korzyści finansowych.

Proste fakturowanie dotyczy zrezygnowania z formalnego warunku uzyskiwania potwierdzenia przez nabywcę towarów lub usługobiorcę faktury korygującej in-minus. Podatnik będzie mógł obniżyć podstawę opodatkowania i VAT należny od razu w okresie wystawienia faktury korygującej. Warunek przy tym jest jeden – z jego dokumentacji musi wynikać, że uzgodnił z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki transakcji. W tym samym okresie nabywca będzie zobowiązany do odpowiedniej korekty podatku naliczonego, która wynika z uzgodnienia pomiędzy podatnikami. Podatnicy nie będą musieli już gromadzić potwierdzeń otrzymania faktur korygujących.

Natomiast w ustawie o VAT w kwestii faktur korygujących in-plus wprowadzony zostanie przepis wskazujący na to, by rozliczenia dokonywać na bieżąco w okresie wystawienia faktury korygującej.

W zakresie ułatwienia dla ekspertów w związku ze SLIM VAT stosowana będzie stawka 0 proc. od zaliczki w eksporcie towarów wraz z terminem wywozu towarów do 6 miesięcy, zamiast 2 miesięcy. Powinno to przyczynić się do rozwiązania problemu nawet długoterminowych dostaw.

Podatnicy będą mogli wybrać do VAT właściwe zasady przeliczenia kursu walut jak dla przeliczenia przychodu w podatku dochodowym. Zmniejszy to czas potrzebny na ustalenie kursu do walut dla jednej transakcji.

Ostatnim punktem pakietu SLIM VAT są korzyści finansowe, jakie odniosą podatnicy. Wydłuży się termin do odliczenia VAT na bieżąco do 4 miesięcy, zamiast 3 miesięcy. Podatnik będzie mógł ująć fakturę łącznie w ciągu 4 miesięcy bez konieczności dokonywania korekty swojej deklaracji. Będzie też mógł odliczyć VAT z faktur za nabycie usług noclegowych w celu ich odsprzedaży, co jest zmianą