Dofinansowania unijne

Dofinansowania unijne mogą stanowić dla przedsiębiorstw duże znaczenie, nie tylko dla tych powstających, ale również dla tych istniejących. Wielokrotnie otrzymanie dotacji pozwala firmie przetrwać na rynku – decyduje o jej być – albo nie być. Natomiast dla firm dopiero powstających, dotacja unijna może być zastrzykiem gotówki na start i przesądzać o realizacji pomysłów.

Na skutek umowy partnerskiej Polski z Komisją Europejską, z unijnej polityki spójności, Polska ma otrzymać 82,5 mld euro, co stanowi prawie 20 mld więcej niż w poprzednim okresie budżetowania. Jak mówią prognozy to ostatni tak duży zastrzyk pieniędzy z Unii Europejskiej dla Polski. Jak wiadomo, przedsiębiorcy mogą walczyć o wsparcie finansowe inwestycji w ramach ogólnokrajowych programów: Inteligentny Rozwój, Polska Wschodnia, Wiedza, Edukacja, Rozwój oraz wśród propozycji regionalnych. Nowością w stosunku do poprzedniego okresu budżetowania jest poszerzenie oferty zwrotnych instrumentów finansowych: pożyczki udzielane na preferencyjnych warunkach czy poręczenia.

Pieniądze zostały przydzielone poszczególnym województwom. Oczywiście poziom dofinansowań nie jest równy i uzależniony jest od regionu. Przedsiębiorcy, którzy chcą ubiegać się o dofinansowania, powinni zwrócić uwagę na zasady otrzymywania funduszu. Pieniądze otrzymają głównie te projekty, które mieszczą się w ramach wybranych, wyspecjalizowanych obszarów, współgrających z potencjałem danego regionu.

Ponadto województwa: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie (czyli te o najniższym PKB) zostały objęte dodatkowym dofinansowaniem z programu Polska Wschodnia, którego celem jest uzupełnienie działań na rzecz rozwoju i wzrostu konkurencyjności.

Zaznajomienie się z niezbędnymi formalnościami i procedurami jest priorytetowym działaniem. Podstawą jest zwrócenie szczególnej uwagi na przygotowanie dokumentów mających potwierdzić gotowość do realizacji inwestycji, która jest w planach. Przykładowo projekt zakładający przeprowadzenie prac budowlanych, wymaga przed złożeniem wniosku uzyskania pozwolenia na budowę oraz odpowiednich decyzji środowiskowych. Z kolei projekty dotyczące innowacji, wymagają dokumentacji związanej z ochroną własności przemysłowej.

W planowanym budżecie trudniej będzie uzyskać fundusze w programach krajowych na kupno nowych technologii, maszyn i urządzeń. Większy nacisk będzie kładziony na instrumenty zwrotne i mieszane. Pomoc w formie bezzwrotnej kierowana będzie głównie na współpracę sektorów biznesu i nauki. Celem takich działań jest zwiększenie zainteresowania przedsiębiorstw działalnością z zakresu badawczo-rozwojowego, ma również służyć pobudzeniu innowacyjności, wzmocnieniu konkurencyjności rodzimych przedsiębiorstw na rynku międzynarodowym.

Porozumienie pomiędzy nauką a biznesem pozwoli zwiększyć wykorzystanie wyników prac badawczych w obszarach komercyjnych.

Ponadto, ubiegając się o dofinansowanie, należy również zwrócić uwagę na fakt, aby planowane przedsięwzięcia były rentowne oraz aby spełniały wymagania w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. Dotychczas już znacznie punktowały działania z tego zakresu, głównie brano pod uwagę możliwość powstawania nowych miejsc pracy, aktywizację osób bezrobotnych oraz wpływ projektu na środowisko naturalne. Prawdopodobnie w nowych konkursach również te cechy będą priorytetowe. Duży nacisk kładziony będzie również na CSR, co udowodniono w dużej popularności ostatniego naboru do konkursu „Zwiększenie konkurencyjności regionów poprzez społeczną odpowiedzialność biznesu”, który był zorganizowany w minionym roku w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Wówczas do Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Polsce wpłynęły 322 wnioski, a dofinansowanie otrzymały 144 wnioski.

Powszechnie wiadomo, ze dotacje z Unii Europejskiej otrzymuje się na „rozkręcenie” biznesu. Jednak mało kto wie, że z tych środków można również otrzymać dofinansowanie na szkolenia i kursy pracowników. Takie wsparcie można uzyskać z PO Wiedza, Edukacja, Rozwój, który jest następnikiem dotychczas istniejącego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Tym, czym będzie zajmował się nowy program, to obszary z zakresu: zatrudniania i mobilności pracowników, walki z ubóstwem, wzmacniania sprawności i efektywności państwa. Głównym celem programu będzie jednak podejmowanie działań zmierzających do podnoszenia umiejętności i poziomu wiedzy wśród pracowników. Wsparcie również będzie skierowane do młodych ludzi w wieku 15 – 24 lat, którzy pozostają przez dłuższy czas bez pracy – wsparcie będzie przyjmowało formę praktyk i staży oraz możliwość skorzystania z pożyczki lub dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Istnieje możliwość pozyskania środków pieniężnych na rozkręcenie działalności. Jednak ważnym jest, aby przedsiębiorcy z odpowiednim wyprzedzeniem zapoznali się z niezbędnymi informacjami i przygotowali się do napisania wniosków i zebrania odpowiednich dokumentów.