Indywidualny mikrorachunek podatkowy od 2020 roku

Od stycznia 2020 roku wszyscy płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz podatku od towarów i usług (VAT) będą zobowiązani do korzystania z indywidualnych numerów mikrorachunków podatkowych. Jak będą one funkcjonować?

Generowanie numeru mikrorachunku

Już 24 września 2019 roku Ministerstwo Finansów informowało polskich podatników o tym, że będą regulowali swoje zobowiązania wobec fiskusa w nowej formie oraz będą musieli wygenerować dla siebie w specjalnym generatorze numer tzw. mikrorachunku podatkowego. Generator jest dostępny już od października, ale dopiero około 400 tys. podatników posłużyło się nim.

Co ważne, numery rachunków są tworzone automatycznie i przypisywane każdemu podatnikowi, bez jego ingerencji. Nie każdy musi też sam generować numer rachunku, ponieważ wszystkie osoby składające rozliczenie roczne PIT przy pomocy udostępnionej przez resort finansów usługi „Twój e-PIT” swój numer dostaną automatycznie. Od 15 lutego 2020 roku w sytuacji, gdy w rozliczeniu rocznym PIT pojawi się niedopłata, numer mikrorachunku będzie tym, na który należy dokonać przelewu.

Wspominany generator będzie służył do tego, aby poznać swój numer indywidualnego mikrorachunku. Będzie on działał stale, nie tylko do końca 2019 roku.

Numer mikrorachunku podatkowego

Numer dla mikrorachunku podatkowego jest generowany w ten sam sposób dla wszystkich podatników. Najpierw pojawiają się dwie cyfry liczby kontrolnej, później wartość 10100071 wskazująca na NBP, a następnie cyfra 1 lub 2, w zależności od tego, czy identyfikujemy się numerem PESEL czy NIP. Kolejno później będzie występował numer PESEL lub NIP i zera. Łącznie rachunek ma mieć 26 znaków.

Jak wykorzystywać będziemy mikrorachunki podatkowe?

Od 1 stycznia 2020 roku mikrorachunek podatkowy posłuży nam do rozliczania PIT, CIT i VAT. Większość firm właśnie w styczniu z tego rachunku opłacą podatki za grudzień.

Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, z mikrorachunkiem po raz pierwszy będą miały do czynienia do 30 kwietnia, przy okazji składania deklaracji rocznej PIT i to jedynie wtedy, gdy wykażą niedopłatę.