Jak podpisać plik JPK_VAT?

Jednolity Plik Kontrolny w zakresie podatku VAT wysyłany jest obowiązkowo do administracji skarbowej przez internet przez wszystkich przedsiębiorców. Jak wygląda kwestia uwierzytelnienia tożsamości podmiotu, który jest nadawcą takiego pliku?

Podpis elektroniczny

Jednym ze sposobów uwierzytelniania tożsamości podmiotu wysyłającego plik JPK_VAT jest wykorzystanie podpisu elektronicznego z ważnym certyfikatem kwalifikacji. Podpis elektroniczny jest równorzędnie traktowany z podpisem odręcznym i powinien zagwarantować autentyczność pliku JPK_VAT.

Przedsiębiorca, który będzie chciał każdorazowo podpisywać plik JPK_VAT podpisem elektronicznym, powinien zgłosić się do centrum certyfikacji i złożyć wniosek o taki podpis. Dostawcą usługi może być każde centrum znajdujące się na liście prowadzonej przez Narodowy Bank Polski. Po wypełnieniu stosownych dokumentów i uiszczeniu opłaty, podpis elektroniczny jest wyrabiany. Dostawca usługi potwierdza tożsamość klienta i podpisuje z nim umowę, na mocy której odbierana jest karta kryptograficzna z podpisem elektronicznym.

Profil zaufany ePUAP

Alternatywą dla podpisu elektronicznego jest profil zaufany ePUAP, który również może być wykorzystany do podpisywania plików JPK_VAT. Różni się tym od podpisu elektronicznego, że można go wyrobić bezpłatnie i wykorzystywać w systemach elektronicznej administracji do potwierdzania swojej tożsamości.

ePUAP wyrobimy, kiedy założymy konto na portalu Profil Zaufany. Musimy przy tym potwierdzić swoją tożsamość – w specjalnym punkcie lub przy użyciu bankowości elektronicznej.

Weryfikacja kwotą przychodu

Z wykorzystaniem danych autoryzujących – imienia i nazwiska oraz kwoty przychodu z wykazanej w deklaracji podatkowej sprzed dwóch lat, można potwierdzić tożsamość przy wysyłce JPK_VAT tylko wtedy, gdy nadawcą jest osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą.