Jak prawidłowo ująć w JPK_VAT paragon z NIP nabywcy?

Od 1 stycznia 2020 roku weszły w życie nowe zasady wystawiania faktur do paragonów. Jeśli dokument ten jest wystawiony na rzecz przedsiębiorcy, to dla uzyskania do niego faktury musi znaleźć się na nim numer NIP nabywcy. Warto dowiedzieć się przy tym, jak prawidłowo ujmować w JPK_VAT paragon z NIP nabywcy i czy może on w ogóle stanowić pełnoprawną podstawę księgowania?

Paragon jako faktura uproszczona

Nie ma obowiązku wystawiania faktury VAT do paragonu z NIP nabywcy. Może on być uznany po prostu za fakturę uproszczoną. Jest to zgodne z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT. Wskazuje on, że w przypadku, gdy wartość paragonu, tj. jego kwota ogółem, nie przekracza 450 zł lub 100 euro w przeliczeniu na złotówki, a przy tym na paragonie znajdują się dane określone w ust. 1 pkt 8,9 i 11-14 wyżej wymienionej ustawy, które pozwalają ponad wszelką wątpliwość określić wartość podatku VAT dla poszczególnych stawek, paragon z NIP nabywcy będzie fakturą uproszczoną. Jako taki może być więc być podstawą do księgowania.

Jak zaksięgować paragon z NIP nabywcy w JPK_VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że paragon z NIP nabywcy, traktowany na mocy obowiązujących przepisów jako faktura uproszczona, powinien zostać wykazany w pliku JPK_VAT jako wyodrębniona pozycja. Nie ma konieczności ujmowania takich paragonów w łącznym raporcie okresowym.

W JPK_VAT paragon z NIP jako faktura uproszczona może być ujmowany, ale konieczne jest ręczne wpisywanie przy tym numeru nabywcy do ewidencji sprzedaży. Tylko dzięki temu przy kontroli skarbowej sprzedawca będzie mógł wykazać, kto stał po drugiej stronie transakcji udokumentowanej paragonem z NIP – fakturą uproszczoną.

Jeśli kasa pozwala na wystawianie paragonów z NIP nabywcy, to trzeba księgować i raportować w JPK_VAT zestawienie zbiorcze z kasy fiskalnej. Jeśli zaś sprzedawca nie ma możliwości wystawienia paragonów z NIP nabywcy ze swojej kasy, musi księgować każdą fakturę odrębnie.