Jak rozliczyć faktury korygujące z fakturą pierwotną?

Faktury korygujące poprawiają błędy ujęte w fakturze pierwotnej. Księgowi mogą mieć problemy z ich poprawnym rozliczeniem, zwłaszcza wtedy, gdy faktura korygująca wpływa do nich wcześniej niż faktura pierwotna. Co zrobić w takiej sytuacji?

Rozliczanie faktury korygującej i pierwotnej

W przypadku, gdy faktura korygująca „in minus”, czyli faktura korygująca zmniejszająca, wpływa do danego podmiotu przed datą wpłynięcia faktury pierwotnej, księgowy powinien rozliczyć ją łącznie z fakturą pierwotną. Przedsiębiorca uprawniony jest do odliczenia kwoty podatku naliczonego w kwocie wynikającej z faktury pierwotnej pomniejszoną o sumę wynikającą z faktury korygującej, o ile faktura korygująca była zmniejszająca. Przy fakturze korygującej „in plus” trzeba doliczyć kwotę podatku i uiścić ją na konto fiskusa.

Rozliczanie korekt in minus

Faktury korygujące „in minus” nazywane również fakturami korygującymi zmniejszającymi i zasady ich rozliczania przez nabywców zostały określone dokładnie w przepisach art. 86 ust. 10a ustawy o VAT. Ustawodawca założył, że w momencie, gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą „in minus”, ma obowiązek zmniejszyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał.

Wyjątkiem od reguły jest sytuacja, w której podatnik nie odliczył podatku naliczonego z faktury, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje. Art. 86 ust. 10a wskazuje, że zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje takiego obniżenia.

W przypadku, gdy podatnik odliczył podatek naliczony z faktury pierwotnej, to fakturę korygującą musi uwzględnić w miesiącu lub w kwartale otrzymania takiej faktury. Jeśli tego nie zrobił, a prawo do odliczenia mu przysługuje, uwzględni fakturę korygującą w dniu rozliczenia faktury pierwotnej.