Jak ująć w księgowości dotacje do środków trwałych?

Przedsiębiorcy mają możliwość otrzymania na różne cele, np. na rozpoczęcie działalności gospodarczej i jej rozwój, dotacje z urzędów miejskich, czy gminnych, jak i z wielu funduszy strukturalnych unii europejskiej. Pozyskanie dotacji to jedno, a rozliczenie jej pod względem księgowym to zupełnie inna kwestia. Dotacja wywołuje bowiem skutki w zakresie podatku VAT i PIT. Jak zatem ująć w księgowości dotację do środków trwałych?

Księgowanie otrzymanej dotacji

Dana firma może otrzymać środki pieniężne w formie dotacji na sfinansowanie nabycia lub utworzenia m.in. środków trwałych, w tym środków trwałych w budowie. Po ich otrzymaniu pod względem księgowym zgodnie z art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, należy zaliczyć je do rozliczeń międzyokresowych przychodów, o ile stosownie do innych ustaw kwoty te nie zwiększają kapitałów własnych. W księgach rachunkowych księgowa otrzymanie dotacji ujmuje pod datą jej wpływu na rachunek bankowy jednostki. Zapis powinien wyglądać następująco:

  • Wn konto 13-0 „Rachunek bieżący”,

  • Ma konto 84 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”, w analityce Dotacja na zakup środka trwałego.

Wykorzystanie dotacji na środek trwały

Z uzyskanej dotacji jednostka powinna zrobić pożytek i dokonać zakupu lub wytworzenia środka trwałego. Przy jego sfinansowaniu z dotacji należy ująć ten fakt w księgach rachunkowych według zasad ogólnych. Przekłada się to na wprowadzenie środka trwałego do ewidencji bilansowej w jego wartości początkowej albo w cenie nabycia (w przypadku jego zakupu).

Nakłady ponoszone na zakup, montaż lub budowę środka trwałego odnoszą się na konto w księgowości „Środki trwałe w budowie”. Jeśli środek trwały jest kompletny i zdatny do używania, wprowadza się go do ewidencji środków trwałych pod datą przyjęcia do używania, na podstawie dowodu OT, zapisem:

  • Wn konto 01 „Środki trwałe”,

  • Ma konto 08 „Środki trwałe w budowie”.

Jak rozliczyć dotację?

W chwili przyjęcia środka trwałego do używania i sfinansowaniu go dotacją, należy rozliczyć ją pod względem księgowym. Kwota dotacji jest rozliczana na koncie 84, wraz z rozpoczęciem dokonywania odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych środka trwałego.

Dotacja pozyskana przez osoby fizyczne związana z nabyciem lub budową środka trwałego nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej na mocy ustawy o PIT. U osób prawnych odpisy amortyzacyjne po wykorzystaniu dotacji, są wolne od podatku.