Jeden zamiast czterech przelewów na ZUS – od 2018 roku

Przedsiębiorcy przy opłacaniu obowiązkowych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są zmuszeni do dokonywania obecnie 3 lub 4 różnych przelewów, na odrębne rachunki bankowe. Od nowego roku ma się to zmienić, za sprawą wprowadzenia tzw. e-składki. Na czym będzie to polegało?

Ułatwienia dla płatników

Od 1 stycznia 2018 roku zmieni się tryb uiszczania przez wszystkich płatników w Polsce składek ZUS. Zamiast kilku różnych rachunków, na które płatnicy dokonują obecnie przelewów tytułem składek, powstanie jeden rachunek, z indywidualnym numerem konta. Zmniejszy się tym samym uciążliwość dopełniania obowiązku składkowego.

ZUS z konta indywidualnego sam będzie zajmował się rozdysponowaniem składki na odpowiednie ubezpieczenia. Jeden przelew pozwoli więc na uregulowanie składek na:

  • ubezpieczenia społeczne,

  • ubezpieczenia zdrowotne,

  • Fundusz Pracy,

  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

  • Fundusz Emerytur Pomostowych.

W gestii płatnika będzie leżeć wyłącznie opłacenie składek w należytej wysokości. Nie będzie trzeba podawać żadnych dodatkowych danych, okresu i tytułu wpłaty. ZUS rozdzieli w sposób proporcjonalny wpłatę na poszczególne ubezpieczenia i fundusze, zgodnie z ostatnią deklaracją rozliczeniową ZUS DRA.

Od 1 stycznia 2018 roku dotychczasowe rachunki, na które przelewa się składki na ZUS, zostaną zablokowane.

Jak uzyskać numer konta?

Płatnicy nie muszą martwić się tym, że muszą uzyskać od ZUS numer nowego konta, na które od nowego roku będą przesyłać składki. Już od 1 października 2017 roku ZUS wysyła do wszystkich przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej listy polecone z nowymi numerami rachunków. Odebranie listu przedsiębiorca musi potwierdzić. Jeśli listu nie otrzyma do końca grudnia, wówczas powinien skontaktować się z oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowi przedsiębiorcy otrzymają numer rachunku, kiedy utworzone będzie dla nich konto płatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.