Jednolity plik kontrolny

Od pierwszego lipca 2016 r. zgodnie z nowymi regulacjami wprowadzony zostanie Jednolity Plik Kontrolny (JPK). W poniższym artykule wyjaśnimy czym dokładnie jest JPK i jak ta nowa metoda kontroli wpłynie na prowadzenie ksiąg, dokumentacji i sposób rozliczania się przedsiębiorców przed fiskusem.

Głównym celem wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego jest uszczelnienie systemu podatkowego. Przedsiębiorcy zobowiązani będą do przekazywania danych z ksiąg podatkowych w ujednoliconej formie elektronicznej. JPK to nic innego jak zbiór danych (utworzony z systemu informatycznego podmiotu gospodarczego poprzez bezpośredni eksport danych w postaci schematu XML). Ustandaryzowany układ i format pozwala na łatwe przetwarzanie danych zawartych w takim pliku.

Obowiązek raportowania danych w formacie JPK w pierwszej kolejności zostaną zobowiązani duzi przedsiębiorcy. Już od 1 lipca 2016 roku duże podmioty gospodarcze mają obowiązek udostępnić wymagany plik na wezwanie organów podatkowych i organów kontroli skarbowej. Niedostosowanie się do zmian skutkuje natychmiastową odpowiedzialnością karno-skarbową. Zmiany dotyczą również średnich, małych i mikro przedsiębiorstw – w ich przypadku obowiązek przedkładania JPK będzie wymagany dopiero od 1 lipca 2018 roku.

Struktury JPK obejmują siedem najważniejszych ksiąg podatkowych: księgi rachunkowe, wyciąg bankowy, magazyn, ewidencję zakupu i sprzedaży, faktury VAT, podatkową księgę przychodów i rozchodów i ewidencję przychodów. Zgodnie z założeniami wprowadzenie JPK już w pierwszym roku jego obowiązywania ma zwiększyć wpływy budżetowe od kilkudziesięciu do nawet kilkuset milionów złotych.

Przekazywanie ksiąg podatkowych i dowodów księgowych w postaci elektronicznych może się odbyć zarówno za pomocą środków komunikacji elektronicznej jak i na odpowiednio zabezpieczonym nośniku danych. Dodatkowo każde przedsiębiorstwo zobowiązane będzie do comiesięcznego przekazywania pliku dotyczącego ewidencji zakupu i sprzedaży (plik JPK_VAT) – od 1 lipca 2016 roku obowiązek ten będzie dotyczył dużych przedsiębiorców, od 1 stycznia 2017 roku małych i średnich, a od 1 stycznia 2018 – mikro przedsiębiorców.

Według specjalistów takie rozwiązanie nie tylko uszczelni i zautomatyzuje system podatkowy, ale zdecydowanie skróci czas kontroli, ograniczy koszty administracji podatkowej i poprawi skuteczność sprawozdawczości. Dostęp do uporządkowanych danych umożliwi szybkie wykrycie nieprawidłowości co pozwoli na skuteczniejsze przeciwdziałanie zjawiskom wyłudzania podatków lub unikania ich płacenia. Informacje zawarte w Jednolitym Pliku Kontrolnym powiązane będą również z danymi urzędu statystycznego.