Jednorazowa amortyzacja środków trwałych

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność oraz ci o statucie małego podatnika mogą skorzystać w danym roku podatkowym z jednorazowej amortyzacji.

Z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność będący zarówno podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, jak i od osób fizycznych – z przywileju tego mogą skorzystać w roku, w którym rozpoczęli działalność.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, w kwestii jednorazowej amortyzacji, zwiera listę podatników rozpoczynających działalność, którzy nie mają prawa do skorzystania z tego rodzaju odpisów. Są nimi podatnicy, którzy zostali utworzeni:

  • poprzez przekształcenia, połączenia, podział podatników lub

  • poprzez przekształcenia spółki lub spółek, które nie mają osobowości prawnej lub

  • poprzez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu prowadzoną przez siebie firmę lub składniki majątku danego przedsiębiorstwa o wartości, która przekracza łącznie równowartość w złotówkach, 10000 euro.

Natomiast na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego nie ma prawa skorzystać podatnik, który rozpoczyna działalność gospodarczą i:

  • w roku rozpoczęcia działalności oraz w okresie dwóch lat licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia prowadził firmę samodzielnie lub jako wspólnik spółki, która nie ma osobowości prawnej lub taką działalność prowadził małżonek takiej osoby, jeżeli pomiędzy małżonkami istniała wówczas wspólność majątkowa.

Wspomniano we wstępie również o „małych podatnikach”, ta grupa przedsiębiorców to firmy, których przychody ze sprzedaży brutto nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym równowartości w złotówkach 1200000 euro.

Jednorazowego odpisu amortyzacyjnego można dokonać do wysokości 50 000 euro, jednak do tej kwoty nie wlicza się składników majątku, o wartości nie przekraczającej 3500zł.

Tego rodzaju amortyzacją nie są objęte wszystkie środki trwałe – jedynie te składniki majątku, które zaliczane są do grup 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych: 3 – kotły i maszyny energetyczne, 4 – maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania, 5 – specjalistyczne maszyny, urządzenia i aparaty, 6 – urządzenia techniczne, 7 – środki transportu z wyłączeniem samochodów osobowych, 8 – narzędzia, przyrządy, ruchomości, wyposażenie.

Jednorazowej amortyzacji nie podlegają wartości niematerialne i prawne.

Możliwość skorzystania z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego jest przywilejem, a nie obowiązkiem. Dlatego też przedsiębiorca przed skorzystaniem z tego prawa powinien uzyskać zaświadczenie o skorzystaniu z tej formy amortyzacji. Należy złożyć wniosek o wydanie takiego zaświadczenia wraz z dokumentami potwierdzającymi zakup środka trwałego łącznie z dowodem zapłaty, ewidencją środków trwałych, dowodem dokonania odpisów amortyzacyjnych, oświadczeniem o metodzie amortyzacji jaka byłaby przyjęta dla tego środka trwałego, wówczas gdy nie zastosowałoby jednorazowej amortyzacji, kopiami zaświadczeń o uzyskanej pomocy de minimis w okresie bieżącego roku kalendarzowego oraz dwóch poprzedzających go lat kalendarzowych lub zaświadczeniem o wielkości tej pomocy, która otrzymana została w okresie w przypadku, gdy podatnik wcześniej nie korzystał z takiej formy pomocy, oświadczeniem o nieotrzymaniu pomocy de minimis w tym okresie, załączyć należy również informacje niezbędne do udzielenia pomocy dotyczące wnioskodawcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia tej pomocy.

Warto podkreślić, że korzystanie z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w ciągu kolejnych 3 lat nie może przekroczyć 200000 euro. Dodatkowo nie posiadanie wspomnianego zaświadczenia o pomocy de minimis nie wyklucza podatnika z możliwości skorzystania z prawa do dokonania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych – może uniemożliwić uzyskanie innej pomocy (przykładowo dofinansowania zakupów środków trwałych).

Jeżeli, wartość początkowa składnika majątku wykracza poza kwotę limitu na dany rok podatkowy, to część która pozostała niezamortyzowana należy zamortyzować w kolejnym roku na zasadach ogólnych.

Z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego można skorzystać dopiero, gdy środek trwały zostanie wprowadzony do ewidencji.

Wszelkie przeliczenia limitów kwot określonych w euro należy dokonać według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku, który poprzedza rok podatkowy gdy nastąpiło zdarzenie, o którym mowa w przepisach w zaokrągleniu do 1000 zł.