Kto może stosować preferencyjną stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z dostępnych dla przedsiębiorców metod opodatkowania ich działalności podatkiem dochodowym od osób fizycznych – PIT. Istnieje kilka stawek podatkowych ryczałtu i obejmują one skalę od 2 do 20 proc. Którzy przedsiębiorcy będą płacić podatek dochodowy według najniższych możliwych stawek ryczałtowych?

Najniższa, preferencyjna stawka ryczałtowa

W skali przyjętej do rozliczania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych najniższą stawką jest 2 proc. podatku. Do tak niskiej, preferencyjnej stawki są uprawnieni podatnicy osiągający przychody pochodzące ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, które zostały uzyskane z własnej uprawy, hodowli lub chowu.

3-procentowa stawka ryczałtowa

Uprawnionymi do zastosowania preferencyjnej, 3-procentowej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych są przedsiębiorcy, pozyskujący przychody z:

  • działalności gastronomicznej, ale z wyłączeniem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5 proc. alkoholu,

  • działalności usługowej w zakresie handlu,

  • świadczenia usług, które są związane z produkcją zwierzęcą,

  • odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej.

Stawka 5,5 proc.

Kolejną, wyższą stawkę ryczałtową w wysokości 5,5 proc. stosują w Polsce przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przedsiębiorcy, którzy pozyskują przychody z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków z wykorzystaniem taboru samochodowego o ładowności powyżej 2 ton. Stawka ta będzie dostępna dla przychodów z prowizji uzyskanych z działalności handlowej, polegającej na sprzedaży m.in. znaczków pocztowych, jednorazowych biletów komunikacji miejskiej, znaczków do biletów miesięcznych, jak i żetonów oraz kart magnetycznych do automatów.

Stawka 8,5 proc.

Ostatnią preferencyjną stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jest stawka 8,5 proc. Będzie ona płacona od przychodów z działalności usługowej, prowizji uzyskanych przez komisanta ze sprzedaży na podstawie umowy komisu czy przez kolportera pracy na podstawie umowy o kolportaż prasy. To także stawka opodatkowania przychodów z umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze oraz dla przychodów ze świadczenia usług wychowania przedszkolnego czy usług związanych z działalnością obszarów i obiektów ochrony przyrody.