Podział zysku w spółce

Podział zysków w spółce pomiędzy właścicieli zależny jest od tego jaka jest forma prawna danej jednostki. Przy podziale obowiązują pewne procedury prawne, które muszą zostać zachowane, aby taki podział był ważny . Jeśli jednostka podlega obowiązkowi badania sprawozdań finansowych przez biegłego rewidenta, to musi ono zostać poddane takiemu badaniu zanim zostanie zatwierdzone przez odpowiedni organ właścicielski. Aby podział wyniku finansowego (czyli osiągniętego/wypracowanego rezultatu finansowego z działalności gospodarczej w danym roku sprawozdawczym) był ważny z mocy prawa, musi zostać podjęta (przez ten sam organ) właściwa uchwała o podziale zysku (lub pokryciu straty jeśli taka sytuacja ma miejsce). Warto zaznaczyć fakt, że w sytuacji jeśli biegły rewident wyda opinię negatywną o badanym sprawozdaniu, to w takiej jednostce prawnej nie można dokonać podziału wyniku finansowego. Przyjrzyjmy się teraz jak wygląda podział (lub pokrycie) wyniku finansowego w zależności w spółkach o konkretnych formach prawnych.

W spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością podział wyniku odbywa się w stosunku do posiadanych przez wspólników udziałów lub w inny sposób, jeśli przewiduje to umowa. Wynik finansowy netto, czyli różnica pomiędzy wynikiem finansowym brutto a obciążeniami, zostaje rozliczone na mocy uchwały podjętej przez zwyczajne zgromadzenie wspólników (przy czym kwota ta nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału).

W spółce akcyjnej podziału dokonuje się analogicznie jak w spółce z o. o. przy czym następuje to na podstawie uchwały podjętej przez zwyczajne walne zgromadzenie. Zysk rozdzielony zostaje adekwatnie do liczby akcji. Jeżeli akcje nie są całkowicie pokryte, zysk rozdziela się w stosunku do dokonanych wpłat na akcje.

W spółce jawnej każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku, bez względu na rodzaj i wartość wkładu, jeśli jednak w umowie spółki zostanie określony jego udział w zysku, to również to określa jego udział w stratach (jeśli umowa nie przewiduje możliwości zwolnienia wspólnika z udziału w stratach). W spółce jawnej wspólnik może: zostać zwolniony z udziału w stratach, żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego, żądać corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego, nawet w przypadku gdy spółka poniosła stratę.

W spółce komandytowej podział zysku spółki pomiędzy komandytariuszy odbywa się proporcjonalnie do ich wkładu wniesionego do spółki, chyba że umowa stanowi inaczej. Jeśli spółka ponosi stratę to komandytariusz uczestniczy w niej jedynie do wartości umówionego wkładu.

W spółce komandytowo-akcyjnej podział zysków odbywa się zgodnie z przepisami dotyczącymi spółki jawnej oraz spółki cywilnej. Komandytariusze uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do wniesionych wkładów, jeśli statut nie stanowi inaczej. Komplementariuszowi niepozbawionemu prawa prowadzenia spraw spółki, który pobiera wynagrodzenie z tytułu podejmowania czynności reprezentowania i prowadzenia spraw spółki, nie przysługuje udział w zysku spółki w części odpowiadającej wkładowi jego pracy do spółki (chyba, że w statucie postanowiono inaczej).