Prawidłowy tryb rozliczania zysków kapitałowych

Uzyskiwanie dochodów kapitałowych rodzi konieczność ich prawidłowego rozliczenia z fiskusem z tytułu podatku dochodowego. Dokonuje się takiego rozliczenia po zakończeniu roku podatkowego, przy wykorzystaniu odpowiednich druków. Osoby fizyczne mają czas ze złożeniem prawidłowego zeznania z ujęciem dochodów kapitałowych do 30 kwietnia danego roku podatkowego.

Czym są zyski kapitałowe?

Zyski, a właściwie dochody kapitałowe definiowane są w świetle przepisów ustawy o PIT jako dochody pochodzące ze sprzedaży akcji, udziałów w spółkach itp. Wyczerpującą definicję dochodów kapitałowo-pieniężnych można znaleźć w art. 17.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa wskazuje, że przedmiotem opodatkowania są m.in.:

  • odsetki od pożyczek, od wkładów oszczędnościowych, czy środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania,

  • odsetki, inaczej dyskonto od papierów wartościowych,

  • dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym dywidendy z akcji, oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej czy też podział majątku likwidowanej osoby prawnej czy spółki,

  • przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych,

  • przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.

Od 2002 roku od dochodów kapitałowych pobierany jest podatek, nazywany podatkiem Belki od nazwiska ówczesnego wicepremiera i ministra finansów.

Opodatkowanie dochodów kapitałowo-pieniężnych

Ustawa o podatku PIT określa, że można rozliczyć z fiskusem uzyskane w poprzednim roku podatkowym dochody kapitałowe na dwa sposoby: przy użyciu ryczałtu lub z wykorzystaniem odrębnego zeznania podatkowego PIT-38.

Jeśli rozliczamy dochody kapitałowe w formie ryczałtu, to dotyczy to wyłącznie dochodów z odsetek i dywidend, wymienionych w art. 30a ustawy o PIT. To na płatniku ciąży obowiązek obliczenia i przekazania fiskusowi stosownego podatku zryczałtowanego. Płatnikiem jest podmiot wypłacający odsetki czy dywidendę, np. dom maklerski. Podatnik z kolei nie ma obowiązku obliczania i wpłacania podatku. Podatek od tej grupy dochodów kapitałowych rozliczanych w formie ryczałtu nie uwzględni kosztów uzyskania przychodu i obliczany jest według stawki 19 proc.

Można też ująć dochody kapitałowe w zeznaniu PIT-38, przeznaczonym do tego celu. Wszystkie dochody, które można ująć w takim rozliczeniu, ustawodawca wskazał w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawą opodatkowania pozostaje dochód osiągnięty w danym roku podatkowym, czyli różnica pomiędzy przychodem a kosztem jego uzyskania. Od podstawy tej oblicza się podatek w wysokości 19 proc., który podatnik sam wpłaca na konto urzędu skarbowego. PIT-38 służy wyłącznie do indywidualnego rozliczenia uzyskanych w poprzednim roku podatkowym dochodów kapitałowych. PIT-38 podatnik najczęściej sporządza na podstawie przekazanej przez płatnika informacji podatkowej PIT-8C.