Program Rodzina 500 plus

Program Rodzina 500 plus to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko. Jakie warunki należy spełnić aby otrzymać takie wsparcie?

Zgodnie z projektem świadczenie w wysokości 500zł to wsparcie długofalowe dla polskich rodzin. Jest to świadczenie nieopodatkowane, także 500zł jest kwotą netto (nie jest liczone również do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń np. z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego itp.) Świadczenie wychowawcze będą otrzymywać rodzice lub opiekunowie na drugie i każde kolejne dziecko bez względu na wysokość dochodu (aż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia). Wyjątkiem jest sytuacja w przypadku rodzin, których dochód netto na osobę jest niższy niż 800 zł – wtedy opiekunowie również będą mogli pobrać świadczenie, nawet jeśli wychowują jedynaka. W przypadku rodziny, w której jest dziecko ze stwierdzoną niepełnosprawnością takie kryterium dochodowe jest wyższe i wynosi 1200zł.

Warto zauważyć, że wsparcie 500+ otrzyma każda rodzina bez względu na stan cywilny rodziców. Nie ma tutaj znaczenia, czy rodzice pozostają w związku formalnym, czy nie, czy rodzina jest pełna, czy dziecko wychowywane jest tylko przez jednego z rodziców (w przypadku kiedy rodzice są rozwiedzeni, świadczenie 500 plus otrzymuje ten rodzic, który faktycznie sprawuje opiekę nad synem lub córką). Zgodnie z założeniem projektu „rodzina” ma trzy definicje: rodziną jest para kobiety i mężczyzny, którzy zawarli ślub, rodziną jest para, która nie wzięła ślubu ale wychowuje wspólne dziecko, rodziną jest również samotny rodzic. Jeśli kobieta i mężczyzna są w formalnym związku małżeńskim i każde z nich posiada dzieci z poprzedniego małżeństwa (np. kobieta dwoje dzieci, a mężczyzna jedno, ale żadne dziecko nie jest wspólnym dzieckiem) to zgodnie z założeniem programu stanowią oni rodzinę z trójką dzieci i mogą ubiegać się o świadczenie 500zł na drugie i kolejne dziecko (razem 1000zł), a także (jeśli zdecydują się na wspólne dzieci) na każde następne. Jednak jeśli żyliby w związku nieformalnym, wtedy każde z nich traktowane jest jako samotny rodzic i o świadczenie może ubiegać się tylko kobieta (jako matka wychowująca dwójkę dzieci), ale tylko na drugie dziecko (500zł).

Aby otrzymać takie świadczenie należy złożyć wniosek (raz w roku) w stosownej gminie lub przez internet. Wnioski można składać od 1 kwietnia 2016r (czyli od momentu startu programu). Jeśli rodzice złożą wniosek do 30 czerwca 2016 roku to otrzymają świadczenie z trzymiesięcznym wyrównaniem (od 1 kwietnia). Do programu można dołączyć (poprzez złożenie wniosku) w każdym momencie i będzie ono wypłacane w każdym miesiącu od miesiąca w którym taki wniosek zostanie złożony. Przyznane prawo do otrzymywania świadczenia będzie obowiązywało do 30 września 2017 r. (wtedy należy złożyć następny wniosek). Wypłata pieniędzy będzie odbywała się gotówką lub na wskazane przez rodziców (opiekunów) konto bankowe. Zgodnie z założeniem programu wśród rodzin pobierających świadczenie 500 plus może zostać przeprowadzony wywiad środowiskowy w celu sprawdzenia czy środki wydawane są zgodnie z przeznaczeniem, a jeśli urzędnicy uznają, że jest taka konieczność, wtedy wypłata środków może zostać zamieniona na pomoc rzeczową (jedzenie, ubrania itp.) lub w formie opłacanie usług (np. opłata za przedszkole).