Protokół TLS 1.2 w Płatniku – o co w tym chodzi?

Od 1 marca 2020 roku zmieniły się zasady korzystania z programu Płatnik. Księgowi i użytkownicy tej aplikacji, chcący wysłać za jego pośrednictwem dokumenty, powinni włączyć wcześniej obsługę protokołu TLS 1.2. Ponadto muszą mieć zainstalowane na swoim komputerze, za pośrednictwem którego korzystają z Płatnika, oprogramowanie .NET Framework w wersji nie mniejszej niż 4.5. Wszystko to wynika z aktualizacji protokołu TLS.

Jak włączyć protokół TLS 1.2 w systemie operacyjnym Windows?

Jeśli użytkownik Płatnika jeszcze nie włączył protokołu TLS 1.2, jak najszybciej powinien to zrobić. W systemie operacyjnym Windows łatwo można to zrobić. Wystarczy kliknąć:

  • Przycisk „Start”.
  • Wybrać „Panel Sterowania”, a w nim „Sieci i Internet”-> „Opcje internetowe”.
  • Wybrać zakładkę „Zaawansowane”.
  • Odszukać dział „Zabezpieczenia”.
  • Zaznaczyć opcję ‘Użyj szyfrowania TLS 1.2”.

Co istotne dla użytkowników Windows Vista, ten system operacyjny nie daje możliwości, by korzystać z szyfrowania TLS 1.2. Dlatego na tym programie od dnia 1 marca 2020 roku nie można już komunikować się elektroniczne z ZUS z programu Płatnik.

W jakim celu zmieniono protokół?

Zmiana z dniem 1 marca 2020 roku protokołu TLS w programie Płatnik podyktowana jest tym, by jeszcze lepiej zabezpieczyć dane wysyłane za jego pośrednictwem do ZUS. Protokół TLS 1.2 jest bezpieczniejszy od swojej wcześniejszej wersji.