RENTA RODZINNA

Renta rodzinna to rodzaj świadczenia, który stanowi pomoc finansową dla rodziny, która straciła swojego żywiciela. Co najważniejsze, błędne jest powszechne pojęcie, że należy się tylko i wyłącznie dzieciom po stracie rodzica…Komu należy się renta rodzinna i jakie warunki muszą zostać spełnione?

Renta rodzinna należy się:

  • członkom rodziny ubezpieczonego, który zmarł na skutek choroby zawodowej lub wypadku przy pracy,

  • członkom rodziny rencisty, który miał uprawnienia do renty wypadkowej i zmarł na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej,

  • uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny,

  • członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki niezbędne do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Uprawnionym do otrzymania renty rodzinnej dzieciom „własnym, z drugiego małżeństwa i przysposobionym” świadczenie należy się do ukończenia przez nie 16. roku życia, do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16. rok życia, jednak nie dłużej niż do 25 lat. Oraz nie zwracając uwagi na wiek, wówczas gdy stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub gdy są całkowicie niezdolne do pracy w okresach wyżej wskazanych.

Renta rodzinna może należeć się również: wnukom, rodzeństwu, innym dzieciom przyjętym na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności – dotyczy to również rodziny zastępczej. Wymienione osoby mogą korzystać z renty rodzinnej; do ukończenia 16. roku życia, do ukończenia nauki w szkole, wówczas gdy skończyły 16 lat, jednak nie dłużej niż do 25. roku życia, nie biorąc pod uwagę wieku, gdy stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w wyżej wskazanych okresach. W tym konkretnym przypadku przyjęcie na wychowanie i utrzymanie musi nastąpić minimum na rok przed śmiercią emeryta lub rencisty, wyjątkiem jest, gdy śmierć nastąpiła w wyniku wypadku. Brak prawa do otrzymania renty po zmarłych rodzicach występuje w przypadku, gdy rodzice żyją, tylko wówczas, gdy nie mogą zapewnić utrzymania lub gdy ubezpieczony lub jego małżonek był opiekunem ustanowionym przez sąd.

Renta rodzinna należy się również wdowej lub wdowcowi, gdy: w chwili śmierci małżonka osiągnęli 50 lat lub gdy są niezdolni di pracy. Przysługuje im świadczenie również gdy wychowują minimum jedno dziecko, wnuka lub rodzeństwo uprawnionego do renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Takie prawo przysługuje wówczas, gdy wychowywane dziecko, wnuk, rodzeństwo nie ukończyło 16. roku życia, a jeśli się uczy – do 18 lat. Wdowcom należy się renta rodzinna gdy sprawują opiekę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy lub samodzielnej egzystencji. , gdy osiągnęli 50. rok życia lub gdy stali się niezdolni do pracy po śmierci małżonka, jednak nie później niż w ciągu 5 lat od jego śmierci od zaprzestania wychowywania wskazanych osób.

Renta rodzinna przysługuje również wdowcom nie pozostającym we wspólności małżeńskiej, także małżonkom rozwiedzionym. Dzieje się tak w przypadku, gdy spełnia warunki wymienione przy wdowach oraz gdy w dniu śmierci męża miała ustalone prawo do alimentów z jego strony (na podstawie wyroku sądowego lub ugody sądowej).

Do renty rodzinnej mają prawo rodzice, gdy emeryt lub rencista bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania a ponadto spełniają oni warunki dotyczące wieku, niezdolności do pracy lub wychowania małoletnich osób, a opisane przy wdowcach.

Renta rodzinna występuje jako łączna kwota. Oznacza to, że uprawnieni członkowie rodziny mają jedną, łączną kwotę, która podlega podziałowi w równych częściach.

Kwota renty rodzinnej stanowi łączną kwotę, która jest otrzymywana przez osoby po zmarłej osobie

Wówczas, gdy renta rodzinna po zmarłym członku rodziny przysługuje tylko jednej osobie, to ta osoba otrzymuje 85% kwoty. Wówczas, gdy świadczenie należy się dwóm osobom – dostają one wysokość renty w 90%, a wtedy gdy należy się ona trzem osobom, to wysokość renty wynosi 95%.

W polskim prawie, renta rodzinna przysługuje się nawet sierotom – otrzymują one zasiłek dla sierot zupełnych.