Sprzedaż nieruchomości po wycofaniu jej z działalności gospodarczej

Rozróżnienie, czy sprzedaż dotyczy nieruchomości o charakterze mieszkalnym, czy nie mieszkalnym jest tutaj zasadnicze z uwagi na rozgraniczenie tych pojęć w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku nieruchomości niemieszkalnej, jeżeli właściciel sprzedał ją przed upływem sześciu lat od jej wycofania z majątku przedsiębiorstwa, wówczas uzyskana suma stanowi przychód z działalności gospodarczej.

Wówczas, gdy sprzedana została nieruchomość mieszkalna, a właściciel nie prowadzi tam działalności gospodarczej, to sprzedanie tego rodzaju nieruchomości zanim minie pięć lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie – spowoduje powstanie przychodu ze źródła okresowego (innego niż w przypadku sprzedaży nieruchomości o charakterze niemieszkalnym).

Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są kwoty faktycznie otrzymane wyłączając wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat, skont oraz kwoty pomniejszone o należny podatek VAT. Tego rodzaju przychodami, są np., przychody pochodzące ze sprzedaży składników majątku, które są środkami trwałymi i wartościami niematerialnymi i prawnymi wykorzystywanymi na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Nowelizacja ustawy, wprowadza od 1 stycznia 2015 roku przepis, według którego przychodem z działalności gospodarczej są również objęte przychody pochodzące ze sprzedaży tych składników majątku, które wykorzystywane są w działalności gospodarczej, ale takie które nie zostały wprowadzone do firmowej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Przepisy ustawy, dotyczą również przypadku, gdy przed sprzedażą składnik majątku był wycofany przez podatnika z działalności gospodarczej, a w momencie sprzedaży nie minął jeszcze okres sześciu lat, które są liczone od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten składnik majątku wycofano z działalności.

Warto w tym momencie zwrócić uwagę na fakt, że do przychodów z działalności gospodarczej nie należą przychody pochodzące z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą nieruchomości o charakterze mieszkalnym.

Dlatego też w przypadku sprzedaży nieruchomości o charakterze niemieszkalnym zanim minie sześć lat od jej wycofania z majątku przedsiębiorstwa, to osoba prowadząca podatkową księgę przychodów i rozchodów powinna ująć przychód należny ze sprzedaży nieruchomości jako „Przychody pozostałe” – 8 kolumna kpir. Natomiast koszt uzyskania tego przychodu, który stanowi wartość początkową nieruchomości pomniejszoną o sumę odpisów amortyzacyjnych – należy ująć jako „Pozostałe wydatki” w kolumnie 13 kpir.

Kontynuując, przychód uzyskany ze sprzedania nieruchomości niemieszkalnej zanim minie sześć lat od jej wycofania z majątku firmy oraz koszt uzyskania tego przychodu, przedsiębiorca powinien wykazać w zeznaniu podatkowym za 2014 rok w kolumnie „Pozostała działalność gospodarcza”.

Jeżeli mowa jest o sprzedaży nieruchomości mieszkalnej wykorzystywanej w działalności gospodarczej, to wówczas, gdy jej zbycie nastąpiło przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym została ona nabyta lub wybudowana – spowoduje powstanie przychodu ze źródła określonego.

W takim przypadku (zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) podatek wynosi 19% osiągniętego dochodu, który stanowi różnicę pomiędzy przychodem ze sprzedaży nieruchomości, a kosztami jego uzyskania powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od zbywalnej nieruchomości.

Wielkości takie jak: przychód ze sprzedaży tego rodzaju nieruchomości, koszt jego uzyskania, dochód i podatek należny trzeba wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT 39.

Sprzedaż nieruchomości mieszkalnej (również takiej, w której prowadzona była działalność gospodarcza) po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym dana nieruchomość została nabyta lub wybudowana, w ogóle nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wówczas, gdy nie jest prowadzona działalność w zakresie nieruchomościami.