Zakup środków trwałych przed rozpoczęciem działalności

Przedsiębiorcy, którzy mają w planach rozpoczęcie działalności gospodarczej, wielokrotnie pierwsze wydatki ponoszą jeszcze przed samym faktem założenia firmy.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określają koszty uzyskania przychodu jako te wydatki, które poniesiono celem osiągnięcia przychodów lub zachowania lub zabezpieczenia ich źródła. Przepisy, o których tutaj mowa jednocześnie nie zabraniają klasyfikowania jako koszty uzyskania przychodów wydatków, które zostały poniesione na zakupy związane bezpośrednio z działalnością gospodarczą, którą chce się rozpocząć. Podstawą jest odpowiednie udokumentowanie tych wydatków. Warunkiem wpisania tych kosztów w koszty podatkowe, należy posiadać faktury i rachunki, które są wystawione na imię i nazwisko przyszłego przedsiębiorcy. Potwierdzeniem niektórych opłat, niezbędnych przy prowadzeniu działalności , może być jedynie dowód zapłaty tego wydatku.

Wydatki, które zostały poniesione przed założeniem firmy podlegają zaliczeniu w koszty podatkowe w miesiącu, w którym wchodzą do użytkowania w przedsiębiorstwie. Najczęściej, tym okresem jest pierwszy okres rozliczeniowy po rozpoczęciu działalności gospodarczej.

W odmienny sposób traktowane są wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej o wartości przekraczającej 3500 zł. Są to tzw. środki trwałe – maszyny, samochody osobowe, ciężarowe, drogie oprogramowanie. Poniesienie tego typu wydatków przed „startem”, po rozpoczęciu działalności mogą stać się kosztami. Obowiązuje sposób rozliczania na zasadzie rozliczania amortyzacji: w sposób stopniowy, według zapisów określonych części wartości danej rzeczy lub (jeśli to możliwe) w sposób jednorazowy. Celem zakwalifikowania składnika majątku prywatnego jako firmowego, należy spisać oświadczenie i zachować je w dokumentacji oraz ująć tę część majątku w ewidencji środków trwałych.

W życiu najczęściej sytuacja dotyczy samochodów osobowych zakupionych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, które następnie służą na cele firmowe. Istnieje możliwość rozliczania tego rodzaju wydatku na zasadach amortyzacji, ale nie amortyzacji jednorazowej, gdyż samochody osobowe są ustawowo wyłączone. Pozostaje wariant stopniowego ujmowania w kosztach odpisów amortyzacyjnych, które stanowią określoną część wartości pojazdu. W takiej sytuacji nie ma wymogu posiadania jakiegokolwiek dokumentu zakupu – wystarczającym jest dokonanie wyceny na podstawie cen rynkowych. Wyjątkiem jest wytworzenie środka trwałego przez podatnika – wówczas konieczne jest już powołanie biegłego, który biorąc pod uwagę ceny rynkowe ustali koszt wytworzenia środka trwałego.

Wartość początkowa środka trwałego ma wpływ na sklasyfikowanie wydatków związanych z ich nabyciem lub wytworzeniem kosztach uzyskania przychodów przez podatników, którzy prowadzą podatkową księgę. Wówczas, gdy wartość początkowa nie przekroczy równowartości 3500zł, podatnik może wydatki na zakup składnika majątku zaliczyć jako koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania go do używania i ująć je w podatkowej księdze w pozycji „Pozostałe wydatki”. W takiej sytuacji można również zaliczyć ten składnik majątku do środków trwałych i dokonać odpisów amortyzacyjnych według właściwej stawki amortyzacyjnej, a w efekcie odpisy księgować w kolumnie „pozostałe wydatki” w wielkościach miesięcznych, kwartalnych lub jednorazowo na koniec roku podatkowego. Można również sklasyfikować ten składnik majątku jako środek trwały i dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w miesiącu oddania do używania lub w miesięcy kolejnym i dokonać księgowania go w kolumnie „pozostałe wydatki”.

Podatnik, jeżeli dokonał wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pomimo iż nie klasyfikuje odpisów amortyzacyjnych jako koszty uzyskania przychodów, zobowiązany jest do prowadzenia wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Natomiast, jeżeli podatnik, który dokonał wyboru karty podatkowej to nie ewidencjonuje składników majatku wykorzystanych w działalności gospodarczej w ogóle.