Co ze sprawozdawczością ESG? Kiedy powstanie taki obowiązek?

Sejm pod koniec 2024 roku przyjął nowelizację ustawy dotyczącej obowiązków sprawozdawczych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wprowadziła ona harmonogram raportowania ESG dla polskich przedsiębiorców.  Kto musi to zrobić i kiedy pojawia się taka konieczność?

Europejskie Standardy Raportowania – ESG

Z dniem 21 listopada 2024 roku Sejm uchwalił zmiany w ustawach dotyczących rachunkowości i nadzoru audytowego. Było to podyktowane koniecznością wdrożenia w Polsce europejskich standardów raportowania ESG – Environmental, Social and Governance.

Na mocy nowych przepisów polscy przedsiębiorcy zobowiązani zostali do uwzględnienia w swojej działalności i ustalanych strategiach ryzyk środowiskowych i społecznych, w tym tych związanych ze zmianami klimatycznymi.

Dzięki wprowadzeniu w Polsce obowiązkowego audytu danych i publicznemu dostępowi do informacji o wpływu biznesu na otoczenie, zwłaszcza na środowisko naturalne, nasza rodzima gospodarka zbliżyć się ma do standardów zrównoważonego rozwoju. Wspierać będzie odpowiedzialne i bardziej klarowne praktyki w biznesie.

Kto ma obowiązek raportowania ESG?

Już w 2024 roku obowiązek raportowania ESG objął przedsiębiorców, którzy spełniali co najmniej dwa z trzech warunków:

  • zatrudnienie na poziomie ponad 250 pracowników,
  • przychody rzędu powyżej 40 mln euro rocznie,
  • aktywa o wartości przekraczającej 20 mln euro.

Wszystkie wyżej wymienione kryteria zostały wskazane na mocy unijnej dyrektywy CSDR.

Jednocześnie 17 czerwca 2025 roku polski rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, zakładający odroczenie o 2 lata obowiązku raportowania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dla przedsiębiorstw, które są zobowiązane do złożenia raportu po raz pierwszy za 2025 i 2026 rok.

Dla firm, które zostały objęte obowiązkiem raportowania w pierwszej kolejności nic się już nie zmieni, co oznacza, że muszą one przygotować i złożyć raport za 2024 rok.

Po zmianach dla dużych firm raportowanie ESG zostało przesunięte z 2026 roku – za rok obrotowy 2025, na 2028 rok za rok obrotowy 2027. Analogicznie małe i średnie firmy notowane na giełdzie złożą dopiero raport ESG w 2029 roku za rok obrotowy 2028.

Jak powinien wyglądać raport ESG?

Przedsiębiorca zobowiązany do złożenia raportu ESG powinien umieścić w nim wykazaną emisję CO2 w tonach. Musi zawierać wyniki, które są mierzalne, możliwe do weryfikacji i zgodne z uznanymi standardami raportowania, np. GHG Protocol.  Wszystko to ma zmierzać do wypełnienia strategii neutralności klimatycznej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu do 2050 roku. Docelowo firmy będą musiały mieć zerową emisję netto dwutlenku węgla. W uzyskaniu takiego wyniku pomóc mają bieżące raporty ESG.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *