Globalny podatek wyrównawczy (Pillar 2) to obciążenie fiskalne wynikające z unijnej dyrektywy. Jej wytyczne posłużyły do stworzenia i wdrożenia w Polsce ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Została ona podpisana 15 listopada 2024 roku przez prezydenta. Zobacz, czym jest taki podatek i kto zobowiązany jest do jego opłacania?
Czym jest Pillar 2 – globalny podatek wyrównawczy?
Pillar 2 jest elementem unijnej reformy podatkowej OECD. Ma on na celu zapobieganie zmniejszaniu stawek podatkowych i tzw. erozji baz podatkowych, głównie przez duże, działające w skali międzynarodowej korporacje.
Podatek minimalny w ramach opodatkowania wyrównawczego pobierany jest od konkretnych podmiotów, jeśli ich efektywna stawka podatkowa w danej jurysdykcji będzie niższa niż 15%.
Kto zobowiązany jest do płacenia podatku minimalnego?
Płatnikami podatku wyrównawczego są międzynarodowe i krajowe grupy przedsiębiorstw, a właściwie ich członkowie, których skonsolidowane roczne przychody wynoszą co najmniej 750 mln euro.
Firmy grupujące się w dużych grupach kapitałowych mają obowiązek składania szczegółowych raportów dotyczących efektywnej stawki opodatkowania w każdym kraju, w którym prowadzą swoją działalność. Do raportowania służy ustandaryzowany wzór deklaracji Global Information Return (GloBE).
Podatek wyrównawczy w Polsce
Wdrożenie Pillar 2 w Polsce opiera się na krajowym podatku wyrównawczym. Ciężar dostosowania się do nowego systemu podatkowego w OECD w większej mierze dotknie bezpośrednio polskie spółki zależne.
Ministerstwo Finansów zaleca, by spółki z grup kapitałowych, które objęte są lub mają być objęte Pillar 2, przeanalizowały możliwości wykorzystania tzw. safe harbours, czyli mechanizmów łagodzących, przewidzianych w przepisach. Muszą przygotować się do nowych obowiązków i realizacji procedur dotyczących zbierania, analizowania i raportowania danych.