Planowane zmiany w składce zdrowotnej – co nowego w 2025 roku?

Wraz z nastaniem nowego, 2025 roku zmieniły się zasady dotyczące naliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Sprawdź, w jaki sposób należy obecnie obliczać tę składkę i jakie zmiany w tym zakresie planowane są w najbliższej przyszłości.

Obniżenie podstawy składki zdrowotnej

Od 1 stycznia 2025 roku minimalna wysokość składki dla firm, które opodatkowane są skalą podatkową, podatkiem liniowym lub kartą podatkową, została obniżona z dotychczasowych 100% do 75% minimalnego wynagrodzenia.

Z uwagi na wzrost najniższej pensji w gospodarce narodowej, która w 2025 roku wynosi 4666 zł, minimalna składka zdrowotna od lutego 2025 roku do stycznia 2026 roku jest równa 314,96 zł.

Dodatkowo od 2025 roku zdecydowano o wyłączeniu z podstawy oskładkowania przychodów i kosztów związanych ze sprzedażą środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Dotychczas takie wartości były włączane do przychodu czy dochodu uwzględnianego przy obliczaniu składki zdrowotnej.

Przedsiębiorca ma prawo zdecydować, czy chcą je wliczać do podstawy oskładkowania czy też nie.

Planowane zmiany w składce zdrowotnej na 2026 rok

Sejm i Senat przyjął w kwietniu 2025 roku przepisy dotyczące nowego systemu naliczania składki zdrowotnej. Z założenia miały one doprowadzić do zmniejszenia tej składki i uproszczenia zasad jej rozliczania dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Wprowadzały dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Do pewnego poziomu mieli oni płacić składkę zryczałtowaną, a od nadwyżki dochodów ponad limit miała ona być naliczana procentowo.

Część zryczałtowana składki miała wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, a druga byłaby obliczana od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców, którzy rozliczają się skalą podatkową lub podatkiem liniowym.

Natomiast ryczałtowcy mielimy drugą część składki naliczaną od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stawka 3,5%).

Zakładano, że takie przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2026 roku. Jednak zawetował je prezydent Andrzej Duda. Jego kancelaria wskazała, że ustawa budzi poważne wątpliwości dotyczące sprawiedliwości społecznej oraz jest sprzeczna z zasadami konstytucyjnymi.

Weto prezydenta może być odrzucone przez Sejm, w drodze ponownego uchwalenia ustawy większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Wtedy prezydent musi w ciągu 7 dni podpisać taką ustawę i zarządzić jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *