Kiedy przedsiębiorca musi przejść na pełną księgowość?

Prowadzenie księgowości to konieczność przy realizacji działalności gospodarczej, bez względu na branżę działalności czy jej skalę. Księgowość ta może być jednak realizowana na różnych zasadach. Jeśli podatnik rozlicza się z urzędem skarbowym z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie skali podatkowej lub podatku liniowego, wówczas może prowadzić uproszczoną Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów lub księgi rachunkowe, nazywane pełną księgowością. Kiedy KPiR musi zostać zamieniona na pełną księgowość?

Uproszczona i pełna księgowość

Uproszczona księgowość na bazie KPiR może być prowadzona przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, choć może istnieć wówczas konieczność przygotowania także dodatkowych ewidencji. Z KPiR korzystają osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, z przychodami z poprzedniego roku nie wyższymi niż 2 000 000 euro przeliczone na walutę polską.

Natomiast pełna księgowość w większości przypadków dotyczy spółek, a właściwie przedsiębiorstw prowadzących działalność na szeroką skalę.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o rachunkowości obowiązek prowadzenia pełnej księgowości nakładany jest na:

  • spółki komandytowe,
  • spółki komandytowo-akcyjne,
  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • spółki akcyjne,
  • osoby fizyczne, spółki jawne, spółki cywilne zawarte przez osoby fizyczne i przedsiębiorstwa w spadku, jeśli ich przychody za poprzedni rok podatkowy wynoszą więcej niż 2 000 000 euro w przeliczeniu na złotówki.

Wskazany limit przeliczany powinien być według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego z pierwszego dnia roboczego października.

Kiedy trzeba przekształcić uproszczoną księgowość na pełną księgowość?

Pełną księgowość muszą prowadzić przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na przekształcenie swojej działalności w spółkę kapitałową prawa handlowego, tj. spółkę akcyjną lub z o.o. lub w spółkę osobową prawa handlowego, czyli spółkę komandytową i komandytowo-akcyjną.

Ponadto prowadzenie pełnej księgowości będzie konieczne dla przedsiębiorców przekraczających w poprzednim roku podatkowym przychody o równowartości 2 mln euro z tytułu sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Od nowego roku taki przedsiębiorca będzie musiał prowadzić księgowość w oparciu o pełną księgowość.