Jak dokonać korekty  deklaracji przed i po kontroli podatkowej?

Zanim nastąpi kontrola podatkowa, przedsiębiorca ma prawo skorygować swoją deklarację podatkową w dowolnym momencie. Wystarczy, że złoży nową deklarację w skorygowanej wersji, pozbawionej wcześniejszych błędów. Jednak już w trakcie kontroli korekta nie wywoła skutków prawnych. Dopiero po jej zakończeniu podatnik uzyska prawo do skorygowania błędów wykazanych w toku kontroli.

Prawo do korekty deklaracji

Każdemu podatnikowi na mocy Ordynacji podatkowej przysługuje prawo do skorygowania błędnie sporządzonej deklaracji podatkowej. Gwarantuje to art. 81 § 1, który wskazuje, dokładne warunki korekty. Prawo do korygowania deklaracji podatkowej ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, choć wyłącznie w zakresie objętym takim postępowaniem. Będzie przysługiwało w dalszym ciągu po zakończeniu:

  • każdej kontroli podatkowej,
  • postępowania podatkowego – w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania.

Jeśli w czasie trwania kontroli podatkowej podatnik i tak złoży korektę deklaracji, to powinien wiedzieć, że nie wywołuje ona wówczas żadnych skutków prawnych w zakresie cofnięcia skutków unikania opodatkowania.

Podatnik ma prawo skorygować deklaracje i cofnąć skutki unikania opodatkowania w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o wyznaczeniu terminu do wypowiedzenia się w sprawie zgromadzonego przez dany organ podatkowy materiału dowodowego.

Jak skorygować deklarację?

Korektę deklaracji podatnik składa na tym samym druku, co pierwotna błędna deklaracja, chyba że druk ten był wybrany nieprawidłowo. Zasadniczo należy traktować deklarację korygującą jako nową wersję rozliczenia podatnika za dany okres. Wypełnia tylko właściwy formularz poprawnymi danymi i oznacza, że nie jest to złożenie rozliczenia podatkowego, ale korekta. Nie musi uzasadniać przyczyn korygowania deklaracji. Wyjątkiem od tej reguły stanowi korekta dokonywana przed wydaniem decyzji kończącej pierwszoinstancyjne postępowanie podatkowe prowadzone w zakresie stosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.

Korekta po kontroli podatkowej

Po zakończonej kontroli podatkowej przedsiębiorca może złożyć skuteczną korektę deklaracji, ale musi prawidłowo określić cel złożenia formularza i odpowiednio uzasadnić złożenie korekty, które powinno uwzględniać:

  • Elementy deklaracji, które uległy zmianie.
  • Zakres dokonanych zmian.

Przedsiębiorca musi pamiętać, że wyeliminowanie wszystkich uchybień wynikających z przeprowadzonej u niego kontroli podatkowej pozwoli mu na uniknięcie pokontrolnego postępowania podatkowego.

Jeśli w wyniku korekty deklaracji po kontroli podatkowej zostaną ujawnione zaległości podatkowe, należy je niezwłocznie wpłacić na konto fiskusa wraz z należnymi odsetkami.