KSeF obowiązkowo dopiero od 2026 roku

Jeszcze do niedawna przedsiębiorcy w Polsce przygotowywali się do terminu wprowadzenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur. Przypadał on na 1 lipca 2024 roku. Jednak Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o odsunięciu w czasie korzystania obligatoryjnie z systemu KSeF. Ma on stać się obowiązkowy dopiero od 2026 roku.

Nowelizacja ustawy o VAT

Na mocy znowelizowanej ustawy o VAT, jaką Sejm przyjął 9 maja 2024 roku, zmieniano datę obowiązywania obligatoryjnie Krajowego Systemu e-Faktur. Nowelizacja zakłada, że będzie on obowiązkowy od 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów informuje, że w pierwszej kolejności, czyli w wymienionym terminie KSeF będzie stosowany u przedsiębiorców uzyskujących wartość sprzedaży przekraczającą 200 mln zł.

Od 1 kwietnia 2026 roku KSeF będzie musiał być stosowany już przez wszystkich przedsiębiorców, bez wyjątku.

Zmiany terminu wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur były konieczne, ponieważ pierwotny termin 1 lipca 2024 roku był niemożliwy do zrealizowania.

Dalsze prace ME nad zmianami w KSeF

To nie koniec zmian legislacyjnych dotykających KSeF. Odrębne prace podejmowane są w związku z chęcią uproszczenia obowiązków związanych z wdrożeniem takiego systemu. Przygotowany zostanie drugi projekt legislacyjny, dotyczący etapowego wejścia w życie KSeF.

Wielu podatników dobrowolnie korzysta z KSeF i bierze udział w pracach nad jego wdrożeniem. Zidentyfikowali oni kilka problemów, które zmuszają Ministerstwo Finansów do przebudowy architektury systemu, by można było je wyeliminować. KSeF finalnie powinien być jak najbardziej zgodny z unijnym systemem VIDA – Vat in Digital Age.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *