Skierowanie na badania po zmianach

Z dniem 1 kwietnia 2015 roku weszły w życie nowe zasady kierowania pracowników na badania profilaktyczne. Zmiany polegają głównie na nałożeniu na pracodawców dodatkowych wymogów, które polegają na: używaniu nowych skierowań na badania oraz na analizie warunków pracy wskazanych w poprzednich orzeczeniach.

Od 1 kwietnia 2015 roku, zmianie uległ art. 229 Kodeksu pracy, którego modyfikacja wprowadza zmiany w kierowaniu pracowników na badania wstępne. Kierowanie na takie badania nie będzie konieczne, pod warunkiem, że pracownik dostarczy ze swojego poprzedniego zakładu pracy orzeczenie lekarskie, które jest ważne i wydane w następstwie przeprowadzenia badań profilaktycznych. Podstawowym warunkiem, który musi zostać spełniony, aby owo orzeczenie lekarskie było uznane za ważne przez nowego pracodawcę, to należy udowodnić, że tyczy się ono pracy w takich samych warunkach, jak te, które oferowane są w nowym zakładzie pracy.

Podchodząc praktycznie do sprawy, to będzie potrzebne: poprzednie orzeczenie lekarza medycyny pracy oraz skierowanie z byłej firmy. To właśnie w tym skierowaniu od byłego pracodawcy muszą być zawarte informacje na temat warunków pracy na stanowisku zajmowanym przez pracownika kierowanego na badania, gdyż orzeczenie lekarza medycyny pracy odnosi się właśnie do warunków pracy opisanych w skierowaniu. Dlatego też niezwykle ważne jest poprawne wypełnienie skierowania do badania – wzór tego skierowania w porównaniu do minionego stanu uległ znacznym zmianom i rozszerzeniom. Takie oświadczenie zostało wprowadzone przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia nowelizujące rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami….(Dz. U. z 1996 roku, nr 69 poz 332 ze zm).

Zmianom uległ punkt o warunkach pracy na danym stanowisku, narażenia na czynniki szkodliwe. Zmiany polegają na rozszerzeniu go i wyliczeniu czynników szkodliwych, które ewentualnie mogą pojawić się na danym stanowisku pracy. Czynniki te podzielono na trzy grupy: fizyczne, biologiczne i inne czynniki. Pracodawca celem ustosunkowania się do omawianych zagrożeń, wielokrotnie musiałby posiadać wiedzę specjalistyczną. Nie jest wystarczającym wskazanie występującego zagrożenia, ale również wymagane jest podanie czasu narażenia oraz wyników pomiarów.

Zmiany w przepisach wprowadzają nie tylko nowy wzór skierowania na badania profilaktyczne, ale również usunięta została regulacja wykonywania badań profilaktycznych celem stwierdzenia, że z uwagi na stan zdrowia ciężarna kobieta nie powinna wykonywać swojej dotychczasowej pracy. Zmianie uległa również nazwa dokumentu, który wydawany jest przez lekarza medycyny pracy po przeprowadzeniu badania profilaktycznego. Taki dokument nosi nazwę: orzeczenie o braku lub istnieniu przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. W treści orzeczenia, wyraźnie wskazane jest, że jest ono wystawiane na podstawie skierowania w oparciu o ocenę narażeń występujących na stanowisku pracy. Zagrożenia, o których tutaj mowa mają być wskazane w skierowaniu, na podstawie którego zostało przeprowadzone to badanie.

Ważnym jest zwrócenie uwagi na fakt, iż zmiany wprowadzane są od 1 kwietnia 2015 roku i skierowania na badania i zaświadczenia lekarskie wydane przed wskazaną datą będą wystawiane na starych zasadach. Stare przepisy dotyczą również badań profilaktycznych, które na dzień 1 kwietnia 20115 roku są w toku.