Kiedy to odbiorca towaru lub usługi koryguje fakturę?

Korekta faktury pozwala na zmianę jej treści, zgodnie z zaistniałą realnie sytuacją. Korektę można przeprowadzić poprzez wystawienie faktury korygującej, do czego uprawniony jest sprzedawca lub wykonawca usługi, albo za pomocą noty korygującej, którą wystawia nabywca.

Czym jest nota korygująca

W momencie, kiedy nabywca towaru lub usług zauważy w fakturze VAT jakiekolwiek błędy, może wystawić notę korygującą i przesłać ją następnie do wystawcy faktury. Może też powiadomić go o błędach w dokumencie sprzedaży i poczekać na jego reakcję, którą powinno być sporządzenie faktury korygującej.

Co można skorygować notą korygującą?

Korekta za pomocą noty, wystawiana przez nabywcę towaru lub usługi wystawiana jest w przypadku, gdy błąd na fakturze dotyczy mniej istotnych kwestii. Nie można się nią posłużyć, jeśli omyłka obejmuje:

  • miarę i ilość sprzedanych towarów,

  • zakres wykonanych usług,

  • cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku, tj. cenę jednostkową netto,

  • wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż bez podatku (wartość sprzedaży netto),

  • stawki podatku,

  • sumy wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług, z podziałem na poszczególne stawki,

  • kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów lub usług, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,

  • kwoty należności ogółem wraz z należnym fiskusowi podatkiem.

Nota korygująca pomoże w skorygowaniu elementów niestandardowych, które występują tylko w nielicznych fakturach, takie jak numer rejestracyjny samochodu, numer NIP UE czy numer PKWiU.

Wystawianie noty korygującej

Nabywca przy wystawianiu noty korygującej powinien zawrzeć w tym dokumencie numer kolejny noty i datę jej wystawienia, oznaczenie wystawcy noty i wystawcy faktury, wraz z ich adresami i numerami identyfikacji podatkowej, dane zawarte w fakturze, której dotyczy nota oraz wskazanie treści korygowanej i treści prawidłowej wraz z wyrażeniem „Nota korygująca”. Notę należy wystawić w dwóch egzemplarzach, jako oryginał i kopię. Sprzedający po uzyskaniu noty powinien złożyć na niej podpis, celem akceptacji oraz odesłać jej kopię do wystawcy dokumentu.