Czy można ogłosić upadłość konsumencką, będąc posiadaczem firmy?

Upadłość konsumencka to postępowanie, które wszczynane jest w stosunku do osoby fizycznej, która nie prowadzi własnej działalności gospodarczej. Błędem jest jednak twierdzenie, że mechanizm ten jest niedostępny dla posiadaczy firm. Mogą oni ogłosić bankructwo prywatnie, ale muszą przy tym dopełnić pewne formalności.

O upadłości konsumenckiej

Ustawa Prawo upadłościowe, znowelizowana w 2015 roku, wprowadziła zliberalizowane przepisy dotyczące wnioskowania o upadłość konsumencką do sądu. Pod pojęciem upadłości konsumenckiej należy rozumieć postępowanie sądowe przewidziane dla osób fizycznych, które wszczynane jest z wniosku dłużnika lub jego wierzycieli.

Z zasady bankructwo w takim trybie mogą ogłosić konsumenci, czyli osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jeśli stały się niewypłacalne, czyli nie są w stanie wykonać wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jakie na nich spoczywają.

Skutki upadłości konsumenckiej

Dzięki ogłoszeniu upadłości konsumenckiej można pozbyć się części lub wszystkich długów. Skutkuje ona bowiem umorzeniem zobowiązań, o ile dłużnik zrealizuje maksymalnie 3-letni plan spłaty wierzycieli, ustalony w sądzie. Jeśli jednak znajduje się on w skrajnie trudnej sytuacji finansowej, może liczyć na całkowite umorzenie zadłużenia, bez obowiązku zrealizowania owego planu.

Jak przedsiębiorca może skorzystać z upadłości konsumenckiej?

Bankructwo na podstawie przepisów ustawy Prawo upadłościowe może ogłosić również osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Warunkiem jest jednak to, aby wcześniej zamknęła swoją firmę, wykreśliła ją z rejestru działalności gospodarczej oraz spłaciła swoje zobowiązania wobec wierzycieli. Jeśli zamknięcie działalności odbędzie się w normalnym trybie, z należytą starannością, bez pozostawiania po sobie niezadowolonych wierzycieli, wówczas działać to będzie na korzyść konsumenta przy rozpatrywaniu w sądzie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Taki wniosek dana osoba może złożyć do sądu rejonowego już na następny dzień po wykreśleniu swojej działalności gospodarczej z rejestru, w którym była ona ewidencjonowana.