PIT – podatkowe zeznanie roczne

Pit jest zeznaniem rocznym, które musi zostać złożone przez wszystkie osoby, fizyczne, które w minionym roku uzyskiwały przychody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie osiągnięcie ani jednego złotego przychodu, nie wymaga składania deklaracji.

Podatnik, który w danym roku uzyskał stratę, również powinien złożyć zeznanie podatkowe. Wykazanie przychodów w danym roku jest obowiązkiem podatnika, natomiast wykazanie kosztów uzyskania lub strat z lat poprzednich jest uprawnieniem, które przysługuje podatnikowi. Uprawnienie to przywilej, z którego podatnik może skorzystać w przyszłości, gdyż strata może zostać odliczona od dochodu w następnych latach podatkowych – przez 5 kolejnych lat , jednak nie więcej niż 50% straty rocznie.

Podatnik musi złożyć deklarację, również, gdy:

  • osiągnął przychody równe kosztom uzyskania, gdyż nie ma tutaj znaczenia kwota przychodu, ale sam fakt jego uzyskania
  • osiągnął przychody w wysokości mniejszej niż kwota wolna od podatku – mniej niż 3091 zł (wówczas kwota podatku wyniesie 0 zł, ale może być tak, że w wyniku rozliczenia płatnik pobierał zaliczki na podatek od pierwszej zarobionej złotówki i podatnik dostanie zwrot podatku)

W przypadku, gdy podatnik otrzymywał kwoty zwolnione z opodatkowania, nie musi składać deklaracji. Jednak, gdy uzyskiwał on i przychody opodatkowane, i zwolnione z opodatkowania i nie podlegające w ogóle opodatkowaniu – zobowiązany jest do złożenia deklaracji, w której wykaże kwoty opodatkowane, niezwolnione.

W przypadku pracy za granicą:

  • Podatnik składa deklarację, gdy uzyskuje przychody z zagranicy, w Polsce nie uzyskuje takowych, ale umowa międzynarodowa musi nakazywać zastosowanie do jego przychodów metodę proporcjonalnego odliczenia.
  • Podatnik nie składa deklaracji, gdy nie uzyskuje przychodów w Polsce, umowa międzynarodowa wskazuje na metodę zwolnienia z progresją (ta kwota przychodu jest zwolniona z opodatkowania).
  • Podatnik deklarację składa, gdy oprócz przychodów zagranicznych, osiągał również przychody w kraju, które podlegają opodatkowaniu – w deklaracji, należy wówczas wykazać przychody zagraniczne, niezależnie czy są one zwolnione, czy też nie.

Wówczas, gdy nierezydent osiąga w Polsce przychody, zobowiązany jest do złożenia deklaracji z tytułu przychodów uzyskiwanych na terytorium kraju, poza wyjątkiem, gdy podatek jest pobierany ryczałtowo przez płatnika.

Do 2 lutego 2015 roku należy złożyć :

  • PIT 16A – deklaracja ta przeznaczona jest dla podatników, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej.
  • PIT-19A jest to deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego.
  • PIT-28 składają podatnicy, którzy zdecydowali się na rozliczenie n zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Do 2 marca 2015 roku należy złożyć:

  • PIT-40 składa płatnik, który rozlicza roczne zeznanie podatkowe za pracownika
  • PIT-40A – ZUS za świadczeniobiorcę

Do 30 kwietnia 2015 roku należy złożyć:

  • PIT- 36 – Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym
  • PIT36L – Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym dla podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.
  • PIT-37- Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym – praca
  • PIT38 – dochody kapitałowe
  • PIT39 – nieruchomości

Od osób, które nie złożą odpowiedniego zeznania w terminie będą wyciągnięte odpowiednie konsekwencje i grozi im kara za opóźnienie.

Osoby, które są nierezydentami podatkowymi zobowiązane są złożyć zeznanie do dnia opuszczenia terytorium kraju, nawet jeżeli termin ten przypadałby w ciągu roku, wówczas, gdy osiągnęły one dochody ze źródeł położonych na terytorium Polski bez pośrednictwa płatników lub za pośrednictwem płatników nieobwiązanych do dokonania rocznego obliczenia podatku. Jeżeli osoby, o których tutaj mowa do upływu terminu ustawowego nie opuszczą kraju, wówczas zobowiązane są do złożenia zeznania w terminie wspomnianym powyżej.

Wówczas, gdy podatnik będący nierezydentem dokonał wyboru rozliczenia wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci lub wstępnie podjął decyzję, że będzie rozliczać przychody ryczałtem, a następnie dokonał zmiany decyzji i zdecydował się rozliczyć je na zasadzie skali podatkowej, to zobowiązany jest do złożenia zeznania w terminach ustawowych – jednak do takiego zeznania należy dołączyć certyfikat rezydencji.

Podatnicy, którzy są nierezydentami, a uzyskują dochody z pracy, którą wykonują na terytorium Polski, na podstawie stosunku pracy są zobowiązani w czasie trzech miesięcy po przekroczeniu okresu, który zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowi warunek wyłączenia z opodatkowania dochodów, złożyć zeznanie o wielkości dochodów z pracy, które uzyskał w roku poprzedzającym rok podatkowy oraz zobowiązany jest również do wpłaty należnego podatku. Wówczas, gdy te osoby mają zamiar opuścić terytorium Polski przed terminem, o którym mowa powyżej, zobowiązani są do złożenia zeznania podatkowego przed opuszczeniem terytorium kraju.

Jak złożyć zeznanie?

Najczęściej stosowaną forma złożenia zeznania podatkowego jest przekazanie go w okienku podawczym właściwego Urzędu Skarbowego. Można jednak dostarczyć w inny sposób:

  • można wysłać jako dokument elektroniczny do organu podatkowego, wraz z uzyskaniem urzędowego potwierdzenia odbioru,
  • można nadać w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo złożyć w polskim urzędzie konsularnym,
  • można złożyć za pośrednictwem żołnierza albo członka załogi statku morskiego w dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku
  • można złożyć za pośrednictwem osoby pozbawionej wolności w administracji zakładu karnego,
  • można złożyć za pośrednictwem osoby aresztowanej w administracji aresztu śledczego.

Od niedawna wprowadzoną formą złożenia zeznania, jest złożenie za pośrednictwem Internetu. Nie jest wymagane posiadanie e-podpisu, gdyż weryfikacja podatnika odbywa się za pomocą odczytu danych personalnych: NIP lub PESEL, imię, nazwisko, data urodzenia, kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym składany jest dokument w formie elektronicznej.

Jeżeli, podatnik wybrał formę okienka podawczego, musi pamiętać o poświadczeniu odbioru na kopii, którą zobowiązany jest przechowywać do przedawnienia zobowiązań podatkowych wykazanych na deklaracji.

Jeżeli, podatnik wybrał nadanie deklaracji podatkowej pocztą, wówczas obowiązującym jest data stempla pocztowego, czyli wysłania, nie jej dotarcia do Urzędu Skarbowego.

Nadesłanie przesyłki poleconej zawierającej deklarację , powinno mieć miejsce w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego (Poczta Polska). Dokonanie wyboru firmy kurierskiej lub wysłanie z zagranicy w tamtejszym urzędzie pocztowym, nie daje gwarancji, że termin zostanie zachowany.