Wydłużenie czasu pracy ciężarnych przed komputerem

Kobiety w ciąży mogą przez ograniczony czas pracować przed monitorem komputera, co zostało ujęte w odpowiednich przepisach Kodeksu pracy. Wkrótce ich praca przed komputerem będzie wydłużona, a to pozwoli właścicielom firm na normalne korzystanie z usług swoich pracownic, oczekujących dziecka, bez szkody dla kondycji zdrowotnej przyszłych matek i ich nienarodzonych dzieci.

Dotychczasowy stan prawny

Do 30 kwietnia 2017 roku kobieta w ciąży zatrudniona na stanowisku pracy biurowej, przy komputerze, mogła pracować w ten sposób nie więcej niż 4 godziny na dobę. Przy zatrudnieniu ciężarnej na pełny etat pracodawca musiał ją oddelegować do innej pracy na pozostałe 4 godziny albo zwolnić z obowiązku świadczenia pracy, jeśli zmiana stanowiska była niemożliwa. W efekcie pracodawca pomimo opłacania pełnoetatowego pracownika musiał godzić się często na pracę tylko w połowie wymiaru etatu.

Nowe regulacje dotyczące pracownic w ciąży

Ginekolodzy są zdania, że dopóki ciąża przebiega prawidłowo, kobieta może być aktywna, także zawodowo, choć powinna ograniczyć między innymi pozostawanie w tej samej pozycji siedzącej przez 8 godzin w ciągu całej doby. Jednak ciąża to nie choroba i zgodnie z tym obiegowym poglądem Rada Ministrów postanowiła wprowadzić zmiany w zasadach świadczenia pracy przez pracownice spodziewające się dziecka.

Z dniem 1 maja 2017 roku weszło w życie w Polsce rozporządzenie wydane przez rząd w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią. Zostało ono sformułowane w związku z nowym art. 176 ust. 2 ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.

W efekcie kobiety w ciąży zatrudnione na stanowiskach pracy z monitorami komputerowymi nie powinny pracować dłużej niż 8 godzin na dobę oraz 50 minut przypadających na każdą godzinę pracy przy obsłudze monitora. Ciężarna będzie dopuszczona przez pracodawcę do pracy w pozycji siedzącej, przy obsłudze monitora komputera przez łącznie 6 godzin i 40 minut w ciągu normalnego dnia pracy, czyli o 2 godziny i 40 minut dłużej niż dotychczas. Pracodawca musi zapewnić kobiecie w ciąży 10 minut przerwy przypadające po każdych 50 minutach pracy przy komputerze.