Kto składa informację TPR-C i TPR-P?

Przedsiębiorca w toku wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej zobowiązany jest osobiście lub za pośrednictwem oddelegowanych do tego celu pracowników lub np. księgowych dopełniać wielu formalaności. Jednym z nich jest złożenie informacji na drukach TPR. Czym one są i kto ma obowiązek ich złożenia?

Czym są informacje TPR-C i TPR-P

TPR to informacja o cenach transferowych i jest to formularz, który powinien zawierać wszystkie dane, jakie dotyczą transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Formularz ten ujmuje również warunki transakcji zawieranych przez takie podmioty.

Odpowiednie formularze są przeznaczone dla dwóch grup podatników:

  • podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych CIT – formularz TPR-C,
  • podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych PIT – formularz TPR-P.

Jeszcze do niedawna (do końca 2021 roku) obowiązywały odpowiednio uproszczone sprawozdania CIT/TP oraz PIT/TP.

Kto zobowiązany jest do sporządzenia informacji TPR-C oraz TPR-P?

Obowiązek przygotowywania informacji TPR nakładany jest na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym. Jeśli chodzi o informację TPR-C jest to art. 11t ustawy o CIT, a dla formularza TPR-P – art. 23zf ustawy o PIT.

Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, że informacje o cenach transferowych TPR przygotowują podatnicy, którzy przeprowadzają transakcje z podmiotami powiązanymi i przekraczają progi dokumentacyjne i podmioty przeprowadzające określone transakcje z rajami podatkowymi.

Informację o cenach transferowych TPR za dany rok podatkowy muszą złożyć podmioty powiązane, które jednocześnie są zobowiązane do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych. Muszą one przygotować informacje TPR-C czy TPR-P oraz przekazać je do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, a nie jak wcześniej do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Natomiast jeśli chodzi o spółki, które nie są osobami prawnymi, w przypadku nałożonego obowiązku składania informacji o cenach transferowych TPR, powinny one złożyć je naczelnikowi urzędu skarbowe właściwemu według:

  • miejsca prowadzenia działalności,
  • miejsca siedziby – w przypadku prowadzenia działalności w więcej niż jednym miejscu,
  • miejsca zamieszkania lub siedziby jednego ze wspólników – w przypadku gdy nie ma możliwości ustalenia właściwości urzędu skarbowego w trybie przewidzianym w powyższych punktach.

Obecnie informacje o cenach transferowych TPR-C i TPR-P składane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *