Nowa struktura JPK_VAT dla wszystkich podatników

Z dniem 1 października 2020 roku wszyscy czynni podatnicy VAT muszą posługiwać się taką samą strukturą JPK_VAT. Została ona wprowadzona na mocy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 października 2019 roku w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Początkowo termin tego wprowadzenia był o wiele wcześniejszy, ale przesunięto go na mocy tarczy antykryzysowej związanej z pandemią COVID-19.

Jeden JPK_VAT dla wszystkich podatników

Obecnie wszyscy przedsiębiorcy, mający status czynnych podatników VAT, mają obowiązek składania do fiskusa nowego pliku JPK_VAT. Mowa tu o dużych, średnich i małych przedsiębiorcach, jak i mikroprzedsiębiorcach. Wprowadzenie nowej struktury JPK_VAT miało na celu ułatwienie podatnikom raportowanie prowadzonych ewidencji dotyczących podatku VAT.

Jak wygląda struktura JPK_VAT?

Nowy jednolity plik kontrolny w zakresie podatku od towarów i usług, czyli JPK_ VAT obejmuje dwie części:

  • deklaracyjną,
  • ewidencyjną.

Tym samym nowy JPK_VAT zastąpił dotychczasowe deklaracje VAT-7 oraz VAT-7K. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju, obowiązują aktualnie właściwie dwa rodzaje rozliczenia:

  • JPK_V7M – dla podatników rozliczających się w trybie miesięcznym,
  • JPK_V7K – dla podatników rozliczających się kwartalnie.

Nowa struktura JPK_VAT zawiera informacje o zakupach i sprzedaży wynikających z prowadzonej ewidencji VAT za wybrany okres (miesiąc lub kwartał). Uwzględnia dotychczasowe pozycje z deklaracji VAT-7 i VAT-7K oraz dodatkowe dane potrzebne do analizy poprawności rozliczenia. Podatnik powinien zawsze składać plik JPK_VAT w formie elektronicznej do 25 dnia miesiąca za poprzedni okres rozliczeniowy. Może podpisać plik profilem zaufanym, podpisem kwalifikowanym lub danymi autoryzującymi.

Dzięki takim zmianom w strukturze JPK_VAT zastąpił on lub połączył w jeden zbiorczy plik takie dokumenty jak:

  • JPK_VAT będący potwierdzeniem danych z ewidencji VAT podatnika (obowiązujący do 30 września 2020 roku)
  • VAT-ZD – zawiadomienie o skorygowaniu podatku należnego,
  • VAT-ZT – wniosek o przyspieszenie zwrotu podatku VAT,
  • Inne formularze dołączane do deklaracji VAT-7/VAT-7K, które dotychczas podatnicy musieli dołączać jako osobne dokumenty.

Dla potwierdzenia poprawności złożenia JPK_VAT podatnik otrzymuje elektroniczne Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.