Ulepszenie środka trwałego zamortyzowanego jednorazowo

Wówczas, gdy środek trwały zostanie jednorazowo zamortyzowany i dodatkowo jego ulepszenie miało miejsce w tym samym roku podatkowym co odpis amortyzacyjny, to nakładami finansowymi przeznaczonymi na ten cel można obciążyć koszty podatkowe w formie jednorazowego odpisu. Taka forma obciążenia kosztów nie jest możliwa, gdy do ulepszenia dojdzie w kolejnych latach.

Według przepisów środek jest wówczas ulepszonym, gdy wartość poniesionych wydatków w danym roku podatkowym na jego przebudowę, rozbudowę, adaptację lub modernizację przewyższa kwotę 3500 zł, a efektem ich poniesienia jest wzrost jego wartości użytkowej w stosunku do tej wartości z dnia przyjęcia go do używania. Nakłady pieniężne, które wydawane są na ulepszenie środka trwałego, zwiększają jego wartość początkową i podlegają rozliczeniu w kosztach uzyskania przychodów w czasie poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Dalsze naliczanie amortyzacji tego środka trwałego po jego ulepszeniu musi odbywać się na tych samych zasadach, według tej samej stosowanej od początku metody, która została wybrana przed jej rozpoczęciem.

Jeżeli ulepszenie środka trwałego miało miejsce w tym samym roku podatkowym, w którym środek trwały wprowadzono do ewidencji środków trwałych i został zamortyzowany jednorazowo, to podatnik ma prawo do zaliczenia do kosztów podatkowych wartość nakładów poniesionych na to ulepszenie w formie jednorazowego odpisu. Odpisem tym nie mogą jednak zostać obciążone koszty firmowe wcześniej niż w miesiącu, w którym zostało odnotowane w ewidencji środków trwałych zwiększenie wartości początkowej środka trwałego powstałe w wyniku ulepszenia.

Warto jednak wspomnieć, że jednorazowy odpis amortyzacyjny w roku podatkowym nie może być wyższy od równowartości 50000 euro. Dlatego też może się zdarzyć tak, ze tylko część nakładów poniesionych na ulepszenie zostanie rozliczona w formie jednorazowego odpisu.

Napisano już, że wówczas, gdy ulepszenie środka trwałego zamortyzowanego jednorazowo następuje w latach następnych po roku podatkowym, w którym został jednorazowo zamortyzowany, wtedy rozliczenie ulepszenia należy zrobić inną metodą. Odpisy amortyzacyjne od podwyższonej w wyniku ulepszenia wartości należy rozpocząć od pierwszego miesiąca, który następuje po miesiącu w którym miało miejsce ulepszenie środka trwałego. Ten typ rozliczenia nie dotyczy jednak środków trwałych częściowo zamortyzowanych jednorazowo, ale należy stosować w przypadku środków trwałych częściowo amortyzowanych metodą degresywną w następnych latach.

Jeżeli amortyzacja ulepszanego środka trwałego następuje metodą degresywną w drugim i kolejnych latach amortyzacji, to zwiększenie jego wartości początkowej w wyniku ulepszenia ma miejsce w innym momencie. Dzieje się tak bowiem w tej metodzie odpisy w pierwszym roku amortyzacji nalicza się od pierwotnej wartości początkowej środka trwałego, która zostaje ustalona na zasadach ogólnych, zaś w kolejnych latach podatkowych odpisy następują od wartości ustalanej każdorazowo na początek roku podatkowego.

Zatem podwyższenie wartości początkowej w ciągu roku podatkowego w wyniku ulepszenia nie jest możliwe. Wartość początkową środka trwałego ulepszonego, który amortyzowany jest metodą degresywną można powiększyć w ciągu roku tylko i wyłącznie w pierwszym roku podatkowym, w którym był używany, a w kolejnych latach amortyzacji degresywnej, można zwiększyć od początku następnego roku podatkowego.


Komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.