Prezenty świąteczne dla pracowników – jak je rozliczyć?

Okres przypadający przed świętami Bożego Narodzenia zwykle związany jest z przygotowaniami do nich. To również czas na kupowanie prezentów, które wręczane są z okazji Mikołajek czy pod choinkę. Także pracodawcy często obdarowują swoich podwładnych prezentami. Jak rozliczyć ich zakup?

Sposób finansowania prezentów świątecznych dla pracowników

Podarunki wręczane pracownikom przez pracodawców z okazji Świąt Bożego Narodzenia mogą być finansowane na dwa sposoby:

  • ze środków obrotowych firmy,

  • ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

W przypadku gdy pracodawca decyduje się na sfinansowanie prezentów świątecznych dla podwładnych ze środków obrotowych, wówczas zatrudniony będzie zobowiązany do opłacenia od uzyskanego świadczenia podatku i to niezależnie od jego wartości. Prezent będzie uznany za świadczenie w naturze i bezwzględnie jego wartość to przychód ze stosunku pracy. Po stronie pracodawcy będzie to kosztem uzyskania przychodów.

Natomiast nieco inaczej jest, gdy prezenty są kupowane ze środków ZFŚS. W takiej sytuacji wartość prezentu niekoniecznie musi podlegać opodatkowaniu.

Kiedy prezenty świąteczne będą zwolnione z PIT?

Dla skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych prezentu świątecznego dla pracownika konieczne jest, by był zakupiony ze środków ZFŚS, ale jednocześnie ważna jest jego aktualna wartość.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość otrzymanych przez pracownika rzeczowych oraz pieniężnych świadczeń finansowanych w całości ze środków ZFŚS lub funduszu, jakim dysponują związki zawodowe, zwolniona jest z podatku do pewnej kwoty.

W okresie pandemii COVID-19 limit zwolnienia został podniesiony z poziomu 1000 zł rocznie do 2000 zł rocznie. Nadal taka kwota obowiązuje przy unikaniu opodatkowania świadczeń z ZFŚS. Będzie ona wykorzystywana do 31 grudnia 2023 roku.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że prezenty dla pracowników finansowane z ZFŚS mogą być przekazywane jedynie osobom uprawnionym do nich, zgodnie z regulaminem ZFŚS z uwzględnieniem kryterium dochodowego. Pracodawca nie może więc takimi samymi prezentami, po równo obdarować pracowników i pokryć poniesione koszty z ZFŚS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *