Preferencje podatkowe w podatku dochodowym związane z pandemią

Pandemia koronawirusa w Polsce, jak i na świecie, uderzyła mocno w gospodarki. Kryzys przyszedł bardzo szybko, a do tego wybuchła wojna w Ukrainie, która wywindowała inflację. W okresie stanu epidemii w Polsce rząd zdecydował się na wdrożenie pewnych preferencji w podatku dochodowym. Jakie? Czy po ustaniu tego stanu nadal podatnicy mogą z nich korzystać?

Preferencje podatkowe związane z COVID-19

Od 20 marca 2020 roku rząd wprowadził w Polsce stan epidemii w związku z szybkim rozprzestrzenianiem się zakażeń koronawirusem. W związku z tym wdrożono szczególne regulacje prawne ułatwiające podatnikom i płatnikom wywiązywanie się z obowiązków względem fiskusa. Między innymi podniesiono limity niektórych zwolnień z PIT z tytułu świadczeń wypłacanych pracownikom i członkom ich rodzin.

Wprowadzono także zwolnienie z podatku od przychodów z budynków, o którym mowa jest w art. 24b ustawy o CIT oraz 5-procentową stawkę podatku dochodowego z IP-BOX dla IP wykorzystywanego do przeciwdziałania COVID-19.

Ustanie stanu epidemii

16 maja 2022 roku rząd w Polsce ogłosił koniec stanu epidemii. Pozostał jedynie stanem zagrożenia epidemiologicznego, co oznacza niestety koniec ulg podatkowych, jakie wskazane zostały powyżej. Od 1 czerwca 2022 roku podatnicy muszą na nowo kalkulować tzw. podatek od przychodów z budynku. Wcześniejsze zwolnienie z daniny tego typu obowiązywało do końca maja 2022 roku.

Z kolei wcześniejsza 5-procentowa stawka podatku dochodowego z IP-BOX dla IP wykorzystywanego do przeciwdziałania COVID-19 nie ma już zastosowania do zaliczek na podatek i stan ten trwa od czerwca 2022 roku. Może mieć ona jedynie zastosowanie w zeznaniu rocznym.

Zniknęła od czerwca 2022 roku możliwość odliczania darowizn COVID-owych od podstawy opodatkowania i jednorazowej amortyzacji środków trwałych służących produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19. W rozliczeniu rocznym z tytułu podatku dochodowego podatnicy mogą rozliczyć się z wykorzystaniem ulgi podatkowej na darowiznę przekazaną na walkę z koronawirusem w terminie do końca maja 2022 roku. Dotyczyć może to darowiznę sprzętu komputerowego, przekazaną na walkę z przeciwdziałaniem COVID-19 i związaną z oddawaniem osocza.